| Adrianamb100 a întrebat:

Ce remedii naturiste recomandati pentru deget umflat foarte tare de la intepatura de spin? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Îndepărtezi spinii (uneori, pot fi mai mulți si abia vizibili)
Când am pațit-o și eu, obișnuiam să spâl ceva manual (un prosop).
Poți ține si compresă cu apă rece dacă esti sigu(ă) că ai îndepartat toți spinii. Desi, mă îndoiesc. Mai caută.winking

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca spinul a fost scos, nu este nevoie de nimic, doar spalat mana cu apa calda si sapun, dezumfandu-se peste noapte.
Daca varful spinului s-a rupt si a ramas acolo, atunci se incearca scoaterea lui acasa, sau la spital, fiindca degetul poate face infectie, puroi samd.

| anonimg a răspuns:

Ține acolo tot timpul frunză de pătlagină; ca un pansament, și îl schimbi la 3-4 ore. Se găsește deseori pe poteci.
Pe locul doi este foaia de varză.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la urgenta si iti pun cei de acolo ceva unguent. Nu merge cu cele naturiste pentru ca nu e joaca. Eu m-am intepat si spinul de acat a ramas acolo. Au pus ei ceva unguent ca sa colecteze dar nu a iesit si a trebuit sa ma operez pana la urma. S-a intarit mana ca lemnul. Nu e de joaca. Iti vor da si augmentin sau oxacilina care trebuie luata 7 zile sa nu faci infectie. Mergi la sectia de urgente sau la medicul de familie si vad ei ce ai acolo. Daca este inca acolo ai un corp strain care se poate infecta foarte usor.

| Tsuki04 a răspuns:

Crema de rostopasca. Aprox. 3 lei la farmacie