| AnnLy a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca sa am fundul si sanii mari? Fara operatie, pastile etc. De 1 an ma confrunt cu asta. Toate colegele mele au funful si sanii mari si sunt dezvoltate iar eu sunt micuta pe langa ele. Am 15 ani, sunt slabuta si nu prea am forme. Ce exercitii trebuie sa fac? Cum sa le fac? Ce trebuie sa mananc? Vreau sa am rezultate rapid nu sa trebuiasca sa astept 3 luni de zile sau mai mult. Am auzit ca tinctura de marar nu este buna. ca nu are rezultate si poate si afecta. Am auzit ca e bine sa masezi in sanii. E adevarat? Nu vreau raspunsuri jignitoare sau "ce-ti trebuie forme la varsta asta" etc. Vreau raspunsul intrebarilor pe care mi le pun de atata timp. Va rog mult ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Danyelytha a răspuns:

Hei scompo:*
Multi sunt de parere ca trebuie sa fi multumita de tine.bla bla bla
dar trebuie sa te simti bine in pielea ta... Si eu sunt micuta dar am forme de la mama natura... dar Flotarile

Desi pentru o femeie fara antrenament sunt destul de dificil de efectuat, flotarile ofera fermitate muschilor pectorali si astfel modeleaza si tonifiaza sanii. Daca nu poti face flotari normale, poti incepe prin a le face sprijinita de un perete, scaun sau o masa: aseaza-te cu fata catre un perete, la aproximativ un metru de acesta, rezeama-te cu mainile de el si incepe flotarile. Dupa cel mult doua saptamani vei reusi sa le faci si pe cele obisnuite, la sol.

Ridicarea greutatilor

Achizitioneaza doua gantere de cate 1 kg fiecare si efectueaza urmatorul exercitiu : intinde-te pe spate, ridica ganterele deasupra capului si apoi extinde-le in lateral, fara a atinge podeaua. Repeta acest exerciu de 15 ori, in trei serii.

Un alt exercitiu care implica ganterele este acesta: intinde-te pe spate, ridica ganterele deasupra capului si apoi lasa-le pe spate (ca si cum ai ridica mainile sus), iar apoi adu-le din nou la pozitia initiala. Acest exercitiu se face de 15 ori.

Tractiunile

Daca la tine acasa sau in sala de fitness dispui de o bara orizontala care poate sustine greutatea corpului tau, nu ezita sa faci cateva tractiuni pe zi. Prinde-te de bara cu ambele maini, cu palmele spre tine si trage cu putere pentru ca barbia ta sa ajunga deasupra barei.

Exercitiile de incordare

Aseaza-te pe podea, cu picioarele incrucisate, tine umerii drepti, uneste-ti palmele la nivelul sanilor si apoi impinge palmele una in cealalta. In acest fel pectoralii se vor incorda si vor deveni foarte fermi. O alternativa a acestui exercitiu este urmatoarea: strange intre palme o minge de tenis si comprim-o din ce in ce mai puternic.

Exercitii cu elastice

Achizitioneaza doi metri de elastic lat, taie-l in doua si coase capetele ambelor bucati. Ia fiecare elastic si pune-l pe umar (ca si cum ai pune toarta unei genti), iar apoi impinge cat poti de mult elasticele in partea din fata, astfel incat mainile sa fie la nivelul sanilor.
Exercitiul se repeta de 12 ori, in serii de cate 3, cu pauza de cate 45 de secunde.

Acum cateva trucuri:
1. Exercitiile fizice sunt foarte importante pentru mentinerea elasticitatii si a fermitatii sanilor. Cele mai indicate sunt ganterele, dar daca nu aveti, le puteti inlocui cu sticle de jumatate de litru, umplute cu apa. Cu picioarele usor departate si cu mainile pe langa corp, ridica bratele lateral pana ajung paralel cu podeaua, dupa care coboara-le incet. Repeta exercitiul in 3 serii a cate 10 ridicari, de 3 ori pe saptamana. Instructorii de fitness ne recomanda si semiflotarile, pe care le efectuam stand sprijinite in genunchi si maini.

2. Alegerea sutienului perfect ne scuteste de multe neplaceri. Catalin Botezatu a declarat, in urma cu ceva timp, ca o rochie superba isi poate pierde din stralucire daca purtam un sutien nepotrivit. Alegeti cupa si marimea potrivita sanilor vostri. Sutienele prea mari creeaza un efect optic dizgratios, iar cele prea mici, va turtesc sanii. Una dintre cele mai ingenioase inventii a secolului trecut este sutienul Wonderbra, care nu ar trebui sa lipseasca din garderoba vestimentara.

3. Dusurile scotiene sunt o solutie pentru mentinerea fermitatii. Inainte de a iesi de la dus, rafatati-va sanii, alternative, cu apa rece si apa calda. Acest exercitiu da rezultate si in cazul celulitei, dusmanul numarul 1 al femeilor.

4. Hidratarea si ingrijirea zilnica a sanilor va ajuta sa ii mentineti in forma si sanatosi. Deoarece pielea pieptului este mai sensibila decat cea a tenului, este recomandat ca, dupa dus, sa folositi creme speciale pentru bust si fermitate. Maasati-va usor, iar rezultatele nu vor intarzia sa apara.5. O rochie sau o bluza cu vedere spre un decolteu provocator nu va trece, cu siguranta, neobervata. Truc: aplicati pe decolteu pudra stralucitoare, pentru efect de marire.

6. O alta solutie pentru a avea sani mult mai mari, este sa ramaneti gravida. In timpul sarcinii, corpul unei femei trece prin multe schimbari, iar sanii nu fac exceptie de la regula. Daca un copil nu intra in planurile voastre de viitor, va puteti ingrasa cateva kilograme. Surplusul de greutate pe care il veti acumula se va depune, in cele mai multe cazuri, direct pe sani.

7. Tinctura de marar, produs 100% natural, este recomandata de unii specialisti ca tratament sigur pentru marirea sanilor. Se ia de 3 pe zi, cate o lingurita diluata in 100 ml apa, inainte cu 15 minute de a manca, timp de 21 de zile. Pentru uz extern, este recomandat sa folositi uleiurile de marar si germeni de grau. Tinctura se gaseste la Plafar si costa 5, 5 lei.(Dar nu cred ca este buna)

5 exercitii pentru fund bombat in 5 minute/zi

1. Min 00.00 – Min 1.00: Stai in pozitie verticala, cu picioarele departate, bratele si degetele de la picioare in lateral. Contractandu-ti muschii si indoindu-ti genunchii, lasa-ti corpul cat de jos poti. In acelasi timp, ridica-ti bratele drepte in fata corpului, la inaltimea umerilor, tinand palmele orientate in jos. Ramai in aceasta pozitie 2 secunde, apoi revino la pozitia initiala. Repeta miscarea de 20 de ori. (Figura 1)

2. Min 1.00- Min 2.00: Stai dreapta, cu picioarele foarte putin departate si degetele de la picioare orientate in fata. Lasa-te pe vine pana cand genunchii sunt indoiti la 90 de grade. Intinde piciorul stang in spate, plasand mana dreapta de-a lungul coapsei drepte si atingand podeaua cu aceasta. Indreapta mana stanga in fata, la nivelul capului, palma orientate in afara. Revino la pozitia initiala si repeta msicarea. (Figura 2)

3. Min 2.00 – Min 3.00: fa o fandare in fata cu piciorul stang pana cand genunchiul este indoit la 90 de grade. Sari si schimba pozitia picioarelor, aterizand cu piciorul drept in fata, in fandare. Continua in acest fel, alternand picioarele. (Figura 3)

4. Min 3.00 – Min 4.00: stai in pozitie verticala, bratele in lateral, cu talpa dreapta asezata pe un prosopel impaturit. Indoaie genunchiul stang la 90 de grade, timp in care aluneci cu piciorul drept in lateral, pana numeri pana la 4. Adu usor piciorul drept in pozitie initiala, indreptand, in acelasi timp, picioul stang. Repeta miscarea alternand picioarele. (Figura 4)

5. Min 4.00 – Min 5.00: Si ultimul din lista de exercetii pentru fund bombat, dar nu cel de pe urma – Stai dreapta, cu picioarele usor departate. Lasa-ti greutatea pe piciorul stang, radicand piciorul drept, intins, in spate. Extinde-ti bratele in fata. Revino la pozitia initiala si repeta miscarea, alternand pozitia picioarelor. (Figura 5)

Exercitii pentru fund bombat cu rezultate vizibile

Iata, asadar, cum te poti pregati usor si repede pentru zilele de plaja, dar nu numai, pentru ca aceasta parte a corpului este vizibila in orice imbracaminte si in orice moment! Haideti sa o facem si mai…vizibila cu 5 minute zilnice de exercitii pentru fund bombat!

Read more http://www.topfitness.ro/......nd-bombat/

Sper sa te ajute(fundita?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa te ingrasi sani vor creste datorita lipomastiei si fundul la fel dar te previn ca poti sa faci si burta si nu cred ca ai vrea.

| RalucaScumpika a răspuns:

Eu te-as sfatui sa nu incerci sa ti le maresti cu tampenii din astea... nu merita eu am 14 ani si am o colega in clasa foarte slaba pieptu i foarte mic la fel si fundul.Mai am o colega care ii plinuta mieptul ii foarte mare si funful la fel...eu pot sa zic ca le am perfecte nici mari nici mici si ma simt perfect.Eu te-as sfatui sa le lasi asa oricum mai ai anii buni in care sa se dezvolte:*:* pup
Sper ca te-am ajutat

| Anonim19999999966 a răspuns:

Pentru sanii nu existqdeoarece nu au muschii..trist,stiu.Dar pentru fund fa genoflexiuni. Fa10 in prima zi ssi apoi 20 apoi 30 tot asa pana vezi diferente.Chiar merge