| Diiiiaaaa a întrebat:

Ce ziceti de un exemplu de zi dintr-o dieta :

Dimineata:
-o felie de pepene+ o jumatate de paharel de visine/cirese
sau
-o omleta dintr-un ou[prajit in tigaie fara pic de ulei..adica sa-l las asa sa se rumeneasca thinking ]

Pranz:
-o salata : 1 castravete si 2 rosii + un pahat de lapte batut
sau
-Un cartof fiert cu putina sare

Cina: -fructe si legume
sau
-un bol de supa de legume

[Ce parere aveti de cartoful si omleta din dieta? E ok?thinking]
Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Tso a răspuns:

E prea putin. Trebuie sa cuprinzi toate grupele de alimente, pentru ca altfel vei ajunge anemica si nu vei slabi prea mult.
Micul dejun trebuie sa fie cea mai consistenta masa a zile, ca sa poti slabi si sa ai si energie pe tot parcursul zilei. Pentru a-ti creste aportul de calciu, mananca dimineata un bol de cereale integrale cu lapte degresat, o bucatica de branza de vaci sau un iaurt natural. Mananca si un fruct sau o vegetala sau un shake de fructe, ca tot e vara. Pentru ca atat proteinele cat si grasimile iti creeaza senzatia de satietate, ai nevoie sa incluzi si aceste grupe alimentare la micul dejun (dar te sfatuiesc sa optezi numai pentru una dintre ele, la fiecare masa).
Sursele de proteine slabe sunt ouale, laptele sau iaurtul degresat, branza de vaci si casul. Nucile, pe de alta parte, reprezinta o buna sursa de grasimi sanatoase, dar nu depasi portia de 10, maxim 15 nuci!
La pranz poti manca putina carnita, fiarta sau la gratar, nu prajita in ulei, cu o salata sau legume fierte.
Iar seara, ceva usor, cum e supa de legume, de exemplu.
Nu manca dupa ora 19.00, sau 20.00 daca te culci tarziu si bea cel putin 2 litrii de apa pe zi. Exclude dulciurile in exces, mananca putin si des si incearca sa faci miscare.

3 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

De unde ai luat dieta asta?

Sunt prea multi carbohidrati si prea putine proteine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit un articol de curand in care scria ca un nou studiu efectuat de scoala medicala harvard arata ca dintre toate alimentele cartoful ingrasa cel mai tare indiferent de felul in care il prepari. Cat despre ou stiu ca la dieta este indicat sa il mananci fiert tare. Acum ma gandesc ca daca nu folosesti uleiul la omleta de care spui ar insemna cam acelasi lucru.

| pichangaful a răspuns:

Fructele nu se mananca seara
omleta e ok, iar cartoful poti sa-l razelesti sau sa-l faci bucati si sa-l pui in salata => salata de cartofi