Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2758732intrebari
Ultimele intrebari
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
20 Sep
SATI 269.015AFISARI
126.800VIZITE
111.072V. UNICI
16 Iunie 2010
☆ Danny☆ intreaba:

Buna! Ceaiul de menta la ce este bun? Dar ceaiul verde? La ce varsta recomandati sa se bea ceiul verde? Dau fundita

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.
  • Raspuns castigator
    17 Iunie 2010 00:36
    Liza0o0 a răspuns:

Pai initial il poti bea de la varsta de 7 ani(deoarece este putin amar si mai poate face rau si stomacelului)
    Dar momentan sa iti spun la ce e bun cel de menta:
    1.Pentru astm, bronsita, etc.
    2.Este analgezic slab, antidiaretic bun, antiemetic puternic(impiedica voma), antifermentativ usor, antiseptic, gastro-intestinal bun, antispastic mediu, antitusiv bun, astrigent usor, bacteriostatic bun, calmant al colicilor hepatobiliare, calmant psihic, carminativ(reduce gazele intestinale), coleretic si colagog puternic, diuretic, expentrorant bun, etc
    iar3.Pentru ceai verde:combate cariile, paradontoza, inflamatiile gurii si ale flamingelui, in bolile inimii si a aparatului respirator, bolile metabolice, poate prevenii riscul de cancer, infectiile, tulburarile si digestive.
    Te rog frumos sa imi dai fundita pentru ca am stat o gramada sa ti le caut si sa stii ca daca mai ai nevoie de mine cautama pe id-ul mira_liza1 (@yahoo.com) si eu iti voi sta la dispozitiewinking

• 1 răspuns RSS raspunsuri)
  • 17 Iunie 2010 00:45
    VeruTzZa a răspuns:
    In general o ceasca de ceai pe zi reduce aparitia cancerului ovarian.
    Ceaiul verde te ajuta in a-ti continua cura de slabire, te scapa de stres, inlocuieste cafeaua si protejeaza vederea. Evita-l seara. Varsta nu o stiu sad

Ceaiul de menta stimuleaza digestia si actioenaza impotyriva starilor de oboseala.