| Aysa19 a întrebat:

cine stie daca doare scoaterea nervilor de la masea?:-s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DareToKnow a răspuns:

Daca nu nimeresti la un dentist bun, poti sa fugi. laughing (glumesc doar)
Acum serios vorbind... Mai tare decat scoaterea nervului doare anestezia. Apoi doar "sapa cu bondarelul" laughing pana ajunge la canal... Curata ca la o carie. Dupa asta are un fel de surub de grosimea unui ac mai mic cu care intra pe canal si scoate nervul. Asta nu doare deloc. Mie prima data imi era foarte frica, insa cand mi-a bagat acul era o senzatie gen "si cu asta zice ca face ce?", de nedumerire. Cel mai tare doare cand baga pasta pe canal.
Aia doare putin. Si ustura si putin dupa. Dar nu mai tare ca anestezia.
Daca te duci prima data, FARA FRICA! Mai tare ca o anestezie nu doare nimic. Succes!happy

10 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu simti nimic, se face anestezie locala.

| Zenithf a răspuns:

Depinde in ce situatie esti, daca ai facut pulpita atunci trebuie sa-ti omoare nervul inainte de a ti-l scoate, iti va pune "otrava" pe nerv si trebuie sa stai cam o saptamana cu aia. Vei simti cum lucreaza, la inceput doare un pic, apoi parca ii ceva ca o mancarime. Dupa ce ti-a omorat nervul poate sa lucreze linistit pe canale, fara anestezie, si nu vei simti nici o durere. Daca nu ai pulpita, atunci poate sa-ti scoata nervul direct, sub anestezie. Anestezia este destul de dureroasa, si locurile in care te inteapa pot sa te doara si a doua zi, dar slab. Si poti sa simti ceva cu toata anestezia, mai ales daca nu-i prima anestezie, dar este suportabil.

| OanaG a răspuns:

Mie mi-a facut injectie si tot am simtit, mi l-a si aratat laughing

Te doare putin cand se "strofoaca" sa-l scoata tongue

| AvalohAlyn a răspuns:

Depinde de medicul si de modul de lucru al dentistului.La mine a durut ''exterminarea'' nervului dar scoaterea nu.Cand umbla cu acul la nerv, la masea ma durea dar la scoatere nu.

| adellinas a răspuns:

Depinde mai mult de organism, mie mi-a scos ultima data 2 nervi intr-o sedinta si nu am simtit absolut nimic, un tip care a venit inaintea mea caruia i-a scos un nerv nu mai putea de durere ...asa mi-a zis si dentista mea ca tine de organismul fiecarei persoane...mergi linistita si acum ce va fi, nu se moare din asa ceva pana la urma, e neplacut dar trebuie sa trecem si prin asta. multa bafta happy

| crazypuff_9442 a răspuns:

Nu doare deloc, chiar azi am fost si eu la dentist si mi-am scos nervii de la o masea.bafta! si nu uita nu doare deloc nici macar anestezia

| Byushka a răspuns:

Si mie mi-a scos 1 happy scoaterea unui nerv nu doare happy nici nu simty, dar te doare atunci cand iti baga acu ala ca sa ajunga pana la el happy ( asta daca nu'ti face anestezie )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu doare nimic rervul tieste scros doar in cadul in care caria a ajuns la pulp[a dentara un loc cu tesuturi si vase de sange primadata se face o curatire totala a cavitatii bucala deoarece acolo va si o manopara sangerind si trebuie curatat dupa care se face anestezie logo regionala si se stelirijeaza cu laserul asta depinde de dotarea cabinetului dupa acea se da o gaura in dinte cu freza dentara se introduce un ac mic pe cana cu care se scoate nervul si dupa acea se introduce o pasta speciala si gata bafta!

| bilboo a răspuns:

Sincer si eu trebuie sa merg astazi sa imi scoata un nerv de la o masea si tot citesc sa vad daca doare sau nu doare injectia si scoaterea lui... dar din cate am citit cred ca nu o sa doara

| paty123 a răspuns:

Ahhhh, de cate ori sa ma repet! NU DOARE NIMICA! eu am fost si nu am facut nici un mic "ah"...fi curajoas/a~~