| 2NE1cl a întrebat:

Cineva din familia mea a tocat ardei iute, iar acum nu mai poate de usturime.Ce ar trebui sa faca sa nu il mai usture mainile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlinaSweetBlasphemy a răspuns:

Cu lamaie xD

4 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Dupa ce se spala bine, sa tina mainile in apa rece, apoi sa dea cu unguent de galbenele. E un fel de arsura chimica de la substantele din ardei.

| AlbaAura a răspuns:

Sa unga mainile cu albus de ou batut. Dupa o jumatate de ora o baita cu apa calduta. Apoi o crema emolienta cu propolis sau aloe vera.

| Iяiηα a răspuns:

In primul rand sa se spele foarte bine cu apa si sapun, apoi sa foloseasca crema speciala de inflamatii sau ceva de genul asta. Daca usturimea persista, sa consulte un medic, ca poate fii alergic la ardei iute. Funda?

Răspuns utilizator avertizat