| anonim_4396 a întrebat:

Buna, cred ca am facut o infectie urinara… De o saptamana urinez foarte des si am senzatia de durere si usturime, la un moment dat am avut si o mica pata de sange, iar astazi au inceput sa ma doara rinichii. Eu cred ca este de la ultimul contact sexual (neprotejat, si nici nu am urinat imediat dupa) dar problema mea este ca, sunt constienta ca trebuie sa merg la doctor cat mai repede, insa nu vreau sa afle ai mei motivul infectiei si ma tem ca prin analize se va descoperi ca "microbul" luat a fost prin contact sexual…… credeti ca daca merg la doctorul de fam imi va da doar niste antibiotice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prima data se fac analize de laborator (urina), din care reiese daca ai- si ce fel de infectie.
Miine mergi la medicul de familie, iar analizele sa le faci cat se poate de repede!

| RxTx a răspuns:

Mergi la urolog urologie
Da raze la rinichi
Da ecografie la rinichi
Ia albastru de metilen
Și trece

| Violleta2022 a răspuns:

Boli cu transmitere sexuala!
Mediculd e familie nu te poate ajuta cu nimic, aavnd nevoied e un Medic de la Boli Dermato-Venerice care sa-ti faca un consult si analize medicale si apoi sa-ti dea tratament, ca nu ajuta orice antibiotic/

| Nirvanaaa a răspuns:

Urgent la medicul de familie ca nu e de joaca cu așa ceva. Dacă te programează peste câteva zile, intre timp fa-ți tu sumarul de urina și urocultura cu antibiograma la un laborator de analize. Trebuie neaparat tratament. Vezi ce zice medicul de familie.

| mi25 a răspuns:

Pentru Alexia: daca te dor rinichii e posibil sa ai o raceala sau infectie la rinichi care nu se datoreaza sexului.
Nu se exclude si o boala venerica. De aceea trebuie sa mergi la medicul de familie. Eu am avut infectie urinara, medicul de familie m-a trimis la analize si mi-a dat tratament, ca doar si el a facut medicina, nu scoala profesionala de textilist ca Violleta.
Violleta, iar dai indicatii gresite. Ca sa nu plateasca consultatia la medicul specialist si analizele de laborator ii trebuie trimitere de la medicul de familie.

| mi25 a răspuns:

Si inca ceva: tu nu trebuie sa declari medicilor ca e probabil de la contact sexual, doar daca se constata ca este o boala venerica.