| Ovidiu a întrebat:

cred ca azi-noapte am dormit rau, iar dimineata m-am trezit cu o durere intre gat si umarul stang; nu pot rasuci capul nici in stanga si in dreapta. Ziceti-mi cum sa scap de durerea asta, sau macar s-o ameliorez.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mnia a răspuns:

Uite, cel mai probabil ai torticolis, care e o contractura mai mult sau mai putin dureroasa a muschilor gatului, care limiteaza miscarile de rotatie a capului.
Tine unde te doare ceva cald si foloseste un unguent antiinflamator, la mine a functionat.
Inca ceva: nu misca gatul, lasa-l sa-si revina.
>big grin

2 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Daca crezi ca ai tras curent sau ai stat in frig, aspirina si o frectie cu bitter romanesc in zona (firma e ceva cu "Steaua Divina" sau Santo Rafael")

| ragaman a răspuns:

Se intampla cand dormi in tot felul de pozitii ciudate. du-te la farmacie si iti vor recomanda o crema pentru asta. fa exercitii pentru a misca muschii gatului, la inceput doare, dar apoi durerea aproape va disparea pentru un timp.