| ღ..*Addelly*ღ.! a întrebat:

Buna!
Cred ca tuturor ne plac dulciurile laughingai incercat vreodata sa renuntati la ele? ati reusit?
Oare ar trebui sa renuntam de tot la dulciuri, sucuri, fast-fooduri?
Stiu ca nu sunt bune. dar nu stiu daca as putea sa renunt la ele...
Si la scoala de exemplu ce sa mananci...la magazine ce sa gasesti decat dulciuri de astea.
Oare ar trebui sa le mai rarim

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| costymaximus a răspuns:

Inlocuiestele cu fructe sa vezi, cu timpul nu o sa le duci dorul.Asta se rezolva in timp nu brusc.

14 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Am incercat dar nu am rezistat mult timp. Multi cand vad ca iei o astfel de decizie in loc sa te ajute te tachineaza. Ai nevoie de ajutor pentru ca daca ii vezi pe toti din jur ca mananca si tu te abtii iti e greu. Trebuie macar apropiatii sa incerce sa nu manance de fata cu tine. Eu am fost nevoie sa renunt la sfarsitul clasei a 8-a din cauza hepatitei. Am reusit cateva luni. Dar am reusit pentru ca familia mea m-a inteles si mancau si ei la fel ca mine.

| JeSa a răspuns:

In mare parte, dintre cele scrise - de tine - sa stii ca am renuntat, asta datorita faptului ca, m-am dat pe fructe, mancare gatita, catusi de sanatoasa si legume; fiind nevoita, din cauza la niste complicatiitongue(o anemie "in floare"), iar la urmarea acestui tratament, am ajuns la concluzia ca, fast-food-urile si alte e-uri alimentare, ne inseala amarnic, si inca cum, gustulwinking... ufftongue, chiar pot spune ca, de la "ele" ni se trag mai toate, legat de sanatatehappy...
Bafta/sportongue la "rarit din ele"!

lolita
| lolita a răspuns:

Totul se poate daca ai vointa, cand am ramas insarcinata medicul mi-a recomandat sa nu mananc dulciuri si iti zic ca le-am inlocuit cu fructe, manc doar din cand in cand, la craciun si la revelion nu m-am putut abtine dar dupa nu am mai mancat. nu beau nici cola, nu manc nici fast-food. deci cu vointa se poate.

| xibalba a răspuns:

Eu la scoala nu mananc decat fructe, le iau de acasa. Fast food nu mananc decat foarte rar. Despre dulciuri... imi place ciocolata, na. Dar nu pot sa zic ca fac excese.

| antonia09 a răspuns:

Buna,
De cand am ramas insarcinata, pe toata durata sarcinii si dupa nu ammai mancat nimic de la fast-food pentru a nu se trasnmite si fetitei mele ceva nociv.
Chiar si acum dupa aproape 10 luni de cand am nascut nu simt nevoia sa merg sa mananc la fast-food nici macar daca trec pe langa nu ma tenteaza sa intru.
In privinta sucurilor acidulate trebuie sa ai vointa pentru a le elimina complet.
Pentru pachetelul de la scoala ai putea sa iti faci singura de acasa niste sandwich-uri foarte simple: paine cu unt si gem de fructe sau paine cu unt si un pic de branzica si cateva feliute de rosii sau castravete murat. Mi se pare destul de usor sa iti pregatesti de acasa pachetelu, asa nu esti tentat sa cumperi dulciurile din magazine. Iti de asemenea si 1 sticla de apa si rezolvi toata problemele legate de ceea ce mananci la scoala.
Eu beau zilnic numai apa plata, sucuri doar ocazional, deoarece caloriile din ele nu fac bine la greutate si nici nu sunt bune.
Multa sanatate!

| cristinela a răspuns:

Pai si acasa mancam cartofi prajiti, carne, prajituri gatite in casa...Ar trebui sa platim taxa pe viciu?

| User a răspuns:

La fast-food va cam trebui sa renunti, incepand din martie.

| albastrel a răspuns:

Eu cred ca voi da falimint cu noile taxe. nu pot renunta la dulciuri crying... nu trece zi fara sa mananc ceva dulce si daca se inampla sa vina seara si sa nu fi mancat ceva dulce nu pot adormii sad, pentru mine este un drog! sad ai nabii cu taxele lor... x(

| DeMentaa a răspuns:

No candy no life mottoul meu mai ales jeleurile si acadelele:X

| DeMentaa a răspuns:

No cady no life asta-i mottoul meu nu pot sa ma lipsesc mai ales de jeleuri si acadelele

| doraz a răspuns:

Am reusit cu toate ca mananc o gramada de dulciuri si sunt constienta ca nu sunt bune, dar...si chiar mi-a iesit, am inceput sa mananc fructe si chiar renuntasem si la bauturi carbogazoase, dar m-am lasat dupa vreo luna cu toate ca mai rezistam.Am primit o ciocolata din Italia si am zis sa o incerc si asa m-am reapucat.Am reusit avand vointa.

| juniper a răspuns:

La scoala mananc un sandwich pe care mi-l pune mama, mai mananc dulciuri din cand in cand, dar nu in exces, adica nu in fiecare zi. Eu am ales stilul asta de mancat.

| Stefff a răspuns:

In fiecare zi spun : "Gata! de maine nu mai mananc nici un dulce!". dar pana a2a zi uitlaughing

| eu_5592 a răspuns:

Nu si nu cred ca o sa renut rolling on the floor) mai ales ciocolata :X