| ElenaSama a întrebat:

Cu ce sa incep. Continui sa vad o persoana care nu exista. Nu e un prieten imaginar sau ceva de genu. E real dar pana acum nimeni nu l-a vazut.
Ar trebui sa merg la un psihiatru? Imi e frica. Nu vreau sa fiu considerata nebuna si inchisa in vreun centru.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Daca este gluma atunci este bine sa specifici lucrul acesta.

| minrest a răspuns:

Bolavii psihici nu se inchid nicaieri, stau in spital doar daca e necesar si sunt tinuti acolo maxim trei saptamani. Problema nu e ca vezi acea persoana, ci ca te contrazici in mod flagrant, spui intai ca nu exista si apoi ca e real. Simularea bolii psihice, sa stii, face parte din boala.

| ALGator a răspuns:

Ai putea sa dai niste detalii, dacă poți? De exemplu de cand durează, cam ce vârstă ai, dacă ai avut un eveniment special în viata ta care a putut declanșa asta?
Este o persoană care apare in prezenta ta? Ești conștienta ca ea nu există?

Nu cred că trebuie să te grăbești să te declari "bolnava" sau ca e pericol să fii oprită undeva.
Dacă stai cu părinții (minoră) e bine sa te asiguri ca ar înțelege o eventuala stare a ta fără să reacționeze exagerat.

| ElenaSama explică (pentru ALGator):

Au trecut vreo doi ani de cand l-am vazut prima data. Sunt majora de mult timp...
Un eveniment special...am avut multe probleme cu scoala si nu am putut memora nimic cateva luni in care am stat in spital. Am stat intr-un salon din capatul unui hol aproape gol. A fost ciudat.
E real... uneori chiar palpabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credeam ca doar eu am problema asta! Pffiu, ce usurare! E batran, e imbracat in haine rosii, mai si zboara cu renii, nu?

| ElenaSama explică (pentru anonim_4396):

Dai dovada de ipocrizie.
Nu vreau sa fiu rea...dar as vrea sa ajungi in situatia mea si oamenii sa faca glume pe seama ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ElenaSama):

Upsi, scuze, chiar am crezut ca glumesti..In cazul asta ar fi bine sa mergi macar la un psiholog. Imi pare rau, scuze!

| AlexandruInu a răspuns:

Da dupa ce ne-ai spus da ar trebui sa te duci la un psihiatru neaparat.

| ElenaSama explică (pentru AlexandruInu):

Imi e frica. Si-asa, unii oameni ma privesc de sus... daca s-ar afla ca mai am nu stiu ce tulburare psihica sau boala mintala...as fi marginalizata total.

| Dem0N a răspuns:

Creierul uman e total imprevizibil. Am cateva intrebari sa ti spun inainte de a mi da cu parerea: Esti o fire mai timida/inchisa in tine/nu prea sociabila?; Iti plac desenele/animeurile/filmele sf la nebunie? Gen sa ajungi in postura in care sa ti imaginezi ca esti acel personaj si sa ajungi sa te prefaci ca o anumita "putere"?; Mananci un aliment mai iesit din comun si foare des? Iei ceva pastile antidepresive? si nu in cele din urma: Acea persoana, exista cu adevarat? Te poti uita la "ea"? ii poti vedea fata, corpul? Poti interactiona cu ea? Iti vorbeste? Este tanar/batran slab/gras? Ai avut o oarecare fantezie vreodata cu o persoana de genul? Daca ar fi sa i desenezi un portret ai putea o face? Apare atunci cand ai nevoie de el/ea? Te bucuri de prezenta lui? Ai incercat vreodata sa l filmezi? Vreau sa mi raspunzi la fiecare intrebare in parte, daca se poate si nu te jenez. o poti face si in privat. Apropo, ar fi bine daca ai studia putin acea persoana pana sa apelezi la un psiholog, cred ca va fi o experienta benefica pentru tine sa studiezi partea nevazuta a lumii. Alta chestie, vorbeste cu familia ta, nu ascunde asta de ei si nu ezista sa apelezi la un specialist in domeniu fiindca nu te interneaza nimeni nicaieri. Iti va recomanda doar niste medicamente pentru a se asigura ca te vei putea linistii sau odihnii in liniste si va comunica cu tine pe baza acestui subiect. Asa cum te duci la dentist cand te doare in dinte la fel folosesti si psihologul/psihiatrul. Iar restul care se cred autostiutori, perfecti si pusi pe mistocareala va invit sa va corectati proprile defecte prima oara, urmand ca mai apoi sa va luati de altii!

| Dem0N a răspuns (pentru Dem0N):

Atotstiutori* scuza mi graba.

| DoarStefan a răspuns:

Ești schizofrenicwinking
Viața ta e ruinata!

| ElenaSama explică:

Sa fie clar pentru toata lumea... NU e o gluma.

| Suvei_Ioana_Stefania_1978 a răspuns:

Buna! Eu as avea o concluzie la ce ati spus dumneavostra! Eu cred ca acea "persoana" care o vedeti poate sa fie doar creata in mintea dumneavostra adica: aveti o persoana draga care, poate, nu ati mai vazut-o de ceva timp. In acel moment mintea si imaginatia creeaza o "persoana" care sa semene cu persoana draga voua.
Mai am ceva de adaugat: chiar nu ar fi rau sa mergeci la un psihiatru pentru ca nu se stie ce se intampla cu dumneavostra. Crede-ti-ma cu siguranta cu sunteti "nebuna" sau ceva de gen.