| CrissD a întrebat:

cum pot ajuta o persoana care are simptomele depresiei?
cum as putea sa comunic cu acea persoana, daca ea refuza sa comunice, spunand ca vrea sa fie singura? straight face
multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sheridanx a răspuns:

Cred ca ar trebui sa o lasi singura cateva zile, dar sa ii dai de inteles ca esti alaturi de ea orice ar fi. Vorbeste cu ea, chiar daca nu despre ceea ce i'a cauzat depresia. Incearca sa ii vorbesti despre orice.vreme.parinti.orice. Chiar daca nu va vorbi prea mult cu tine, va simti ca nu e singura. Cu timpul.ar trebui sa isi revinastraight face.
...Succes :*

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Prefa-te ca ai tu nevoie de ajutorul ei.Nu abuza insa ca sa n-o obosesti.

| malinutza89 a răspuns:

Eu sunt studenta la pshiologie daca ai nevoie de mai multe sfaturi lasa-mi un msg privat cu idul tau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

No lasa singura cu niciun chip, ea are nevoie de ajutor, dar nu recunoaste. pune-te in situatia ei si vezi ce ti-ar placea sa ti faca.