Întrebare recomandată | ValentynaTynaAmy a întrebat:

Bună, cum să tratez depresia, o am de 2 ani nu pot să scap de boală?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
27 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Antidepresive,terapie in grup,deci fetele sunt mai depresiva ca baieti asta se cam stie de mult,sportul,plimbarea pe jos, mancarea, a isi propune ceva, asta daca nu ai depresie cronica aia nu se poate vindeca, pur simplu creierul tau e mai diferit ca la majoritatea asta nu inseamna ca ai o boala mintala si esti mai speciala

| Teo29 a răspuns:

Salutare, noi iti putem da niste pareri generale, in depresie ceva a starnit-o, o intretine si nu te lasa sa te bucuri de viata care este atat de frumoasa.

Ia o decizie importanta si intereseaza-te de un psiholog bun, daca nu o sa iti placa de el cauta unul care sa te poata ajuta cu adevarat. Sa tratati terapeutic impreuna cauza depresiei.

E drept ca in ultimii ani depresia atinge multe persoane dar multi nu fac nimic iar aceasta nu prea trece de la sine.

Fa primul pas spre un psiholog si rezolva problema impreuna cu acesta. Nu e o rusine, fiecare avem slabiciunile noastre dar aleg sa le ignoram sau sa le remediem.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Ia-ti un animal de companie! e mai bun decat o terapie

| ValentynaTynaAmy explică (pentru nugasescusernameliber):

Am deja

Răspuns utilizator avertizat
| ValentynaTynaAmy explică (pentru RespectMirceaVulcanescu):

Am fost la multi nici ei nu au putut să rezolve

| ValentynaTynaAmy explică (pentru RespectMirceaVulcanescu):

Stii după un timp trăiesc fără speranțe nimeni nu poate să îți rezolve poblemele ele rămân tot acolo

Răspuns utilizator avertizat
| ValentynaTynaAmy explică (pentru RespectMirceaVulcanescu):

Cum zici muzica chiar e mai mult decât o terapie

Răspuns utilizator avertizat
| ValentynaTynaAmy explică (pentru RespectMirceaVulcanescu):

Nu are rost

Răspuns utilizator avertizat
| ValentynaTynaAmy explică (pentru RespectMirceaVulcanescu):

Ești bine venit

Răspuns utilizator avertizat
| nugasescusernameliber a răspuns (pentru ValentynaTynaAmy):

Atunci incearca sa lucrezi tu cu tine, gandeste-te ca aceasta perioada v-a disparea, multi am avut in adolescenta perioade intunecate si cand privim in urma ne amuza ce dramatici eram. Fi mai optimista, nu mai aborda totul in negru si sarcastic, impune-ti sa te bucuri de putinul care il ai chiar daca nu ai dispozitie. Citeste carti motivationale, accepta ca totul pleaca din capul tau si numai tu poti lupta sa-ti fie mai bine

Răspuns utilizator avertizat
| adistan a răspuns:

Iti cauti o ocupatie pe care sa o faci cu placere, astfel nu vei mai avea timp de ganduri negre.

| MihyProGamer a răspuns:

Imi pare rau de tine! Incearca sa iti faci rost de iubit, sau sa iti descoperi talentul(sa descoperi ceva care iti plac si la care te pricepi) sa iesi cu prietenii mai des! Dar inainte de toate ar trebui sa vorbesti cu un psiholog!

| Paulacristiana a răspuns:

Ca sa scapi de depresie. Cred ca ar fi bine sa începi sa vorbești mai mult cu lumea și sa încerci sa vezi frumusețea lumii. Altfel nu știu cum o sa scapi de ea.