| anonim_4396 a întrebat:

happy
Da, este vara si eu intr-un anotimp atat de frumos, ma simt atat de rau! sad
Problema este ca am avut parte recent de niste examene, am fost foarte stresata in legatura cu ele. In acel timp eram agitata, stresata, nimic nu mergea bine, trebuia sa imi organizez timpul ( sigur era in zadar ), sfarseam cu nopti nedormite, ziua era la fel.
Dupa ce am scapat de examene, am crezut ca totul e ok si ma pot bucura si eu de putina vacanta, dar nu a fost asa...
De atunci am inceput sa am uneori cosmaruri, recent cam de 7 zile am in fiecare noapte ( si lucrul naspa este ca nu am 1, am cate 3, 4 ). Am inceput sa nu am rabdare si eu aveam multa, multa rabdare, am devenit nervoasa din orice, am inceput sa fac scandal din nimic, si am des o stare de : oboseala, plictiseala, ceva in genul.
Prefer sa nu merg la doctor o sa ma umple de medicamente, probabil cu ceva calamnte. Prefer sa incerc sa ma linistesc eu singura sau cel putin sa incerc si in caz ca nu reusesc sa apelez la medic pentru a cere ajutorul intr-un anumit domeniu si sa imi fac rau in alte 10 locuri, eh...
Intrebarea mea : Voi cand aveti momente, etape ale vietii mai "delicate " cum va pastrati calmul? Pentru ca daca e sa iei medicamente pentru fiecare moment mai greu, din viata ar trebui sa iei zilnic laughing. Multumesc pentru ajutor si sper sa nu luati intrebarea mea ca pe o gluma happy!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Te poate ajuta un psiholog, prin psihoterapie, sa depasesti si cosmarurile si obsesia ca un medic ti-ar face mai mult rau decat bine.
Esti deja intr-un stadiu in care e greu sa te aduni singura, ti-ar prinde bine ajutor.
Iti poti pastra calmul daca recunosti de la inceput ca situatia te poate depasi si iei masuri inainte de a ajunge sa ai cosmaruri noapte de noapte. Si sa iei masuri in stadii mai putin grave.
De exemplu, puteai a te apuci de invatat cu mai multa vreme inainte, puteai sa dedici mai mult timp invatatului, asa ca ai fi fost mai putin stresata de examene, mai sigura pe tine si mai pregatita. Sau ai fi putut renunta la examenele la care nu faceai fata si sa le dai mai tarziu, cand erai mai stapana pe tine si pe materie.
In situatiile de stres mare (eu le-am resimtit dupa moartea unor persoane foarte dragi sau in cursul bolii unor persoane foarte dragi) am incercat mereu sa gasesc ceva care sa-mi faca bine si sa ma relaxeze (citeam cateva pagini, in detrimentul somnului, ascultam 5-10 minute de opera inainte culcare). Apoi petreceam cat mai mult timp cu familia, intr-un mediu relaxat si iubitor, faceam sport ca sa descarc energiile negative. Am descoperit ca si plansul imi face bine, dar nu in absurd (adica plang numai cand simt cu adevarat nevoia si doar daca sunt singura). In plus, munca te poate ajuta sa te gandesti la altceva si sa fii suficient de obosita incat sa dormi lemn.
Si eu am uneori cosmaruri foarte urate, mai ales in perioadele in care muncesc prea mult. Le depasesc odihnindu-ma ceva mai mult si facand sport pentru a-mi asigura un somn mai bun

4 răspunsuri:
| Elenuca3567 a răspuns:

Odihna, daca zici ca ai trecut prin momente tensionate, odihna e cea mai buna. Poti sa bei niste ceai cald, musetel sau fructe de padure ori ceva calmant, sa asculti putina muzica relaxanta, sa citesti o carte. Simte-te bine in pielea ta, iesi la plimbari in parc cu parintii, prietenii, iubitul sau catelul... discuta despre alte subiecte. Viziteaza o gradina zoo, o biblioteca sau magazine de haine. Fa ce iti face placere si mai ales odihneste-te! big grin Simte-te bine! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Pe mine ma ajuta mult rugaciunea in astfel de momente.
Te pup!

| hondru a răspuns:

Cred ca iti trebuie uie o noapte intreaga de dragoste tie.laughingia-ti prietenul si apucate. daca da rezultate imi astept maine funda.

| Marybm a răspuns:

Sincer ii foarte greu sa iti pastrezi calmu... nu stiu eu imi musc limba sincer laughing si ma gandesc ca o sa scot pe gura cea ce nu trebuie. eu sincer mai mereu patesc asa. nu stiu asa ii firea mea mai guraliva si tot bat din gura si dupa aia imi pare rau. trebuie sa te gandesti ca ii doar o etapa a vietii. Succes :*