| fiara14 a întrebat:

Buna daca am o rana si pun leocoplast mai sunt sanse sa se infecteze

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cleona a răspuns:

Buna!

Presupun,ca din cate ai spus e vorba despre o rana mai mult superficiala sau macar de dimeniuni mici,daca spui ca vrei sa folosesti un leucoplast.

Imediat dupa ce rana a fost provocata trebuie sa opresti sangerarea.
Apoi trebuie s-o dezinfectezi,dar ai grija s-o faci cum trebuie,pentru ca atunci cand rana e deschisa,bacteriile nu se tin deloc departe si e foarte usor sa ti se infecteze.
Ca dezinfectant eu folosesc Rivanol sau apa oxigenata pentru ca pe acestea doua le am mereu in casa,dar poti folosi si alti dezinfectanti,ca de exemplu,spirtul pe care,cred eu,ar trebui sa-l aiba fiecare in casa.
Dupa accea trebuie sa-ti pui un pansament pe rana curata si ai grija sa-l fixezi bine. Am spus "pansament" pentru ca eu nu prea folosesc leucoplast,dar daca tu vrei,atunci ai grija sa-l lipesti bine,ca sa nu patrunda microbii pe sub el.
Fie ca folosesti leucoplast,fie ca folosesti pansament,presupun ca sti ca e important sa le schimbi cam destul de des,pentru ca nu poti tine microbii la o parte la nesfarsit si,in momentul cand vrei sa-ti schimbi leucoplastul/pansamentul, sa-ti mai dezinfectezi inca o data rana,pentru ca nu-i poate face nici un rau si asa te asiguri ca va fi curanta,si daca doresti,poti folosi si un unguent de la farmacie, un cicatrizant de exemplu, ca sa fii sigur ca ti se va fi inchide. happy
Fi cu bagare de seama, chiar daca rana e superficiala sau mai grava, tot trebuie s-o ingrijesti cum se cuvine!
Sanatatea e pe primul loc pana la urma. happy

5 răspunsuri:
| Alina570 a răspuns:

Da, intai trebuie sa speli bine de tot rana cu apa si sapun, pe urma sa o cezinfectezi cu un dezinfectant, spirt sau iod daca nu esti allergic, dupa aceea sa pui un tampon cu un material dezinfectant si pe deasupra leucoplast.

| MrLove4ever a răspuns:

Hristos a inviat!
Pai prima data trebuie sa dezinfectezi rana(cu apa oxigenata), pui o substanta pe care o gasesti la farmacie pentru a coagula sangele si poti pune un pansament dupa leocoplast sau mai bine pui un plasture. Bafta!

| nVidiaGeforceGT a răspuns:

Dacă ii pui leucoplast cu rivanol
Nu se va mai infecta

| Ariana54 a răspuns:

Este posibil.Prima data trebuie sa dezinfectezi rana cu spirt, dupa pui pea ea vata si deasupra leucoplastul.

| paulapaula13 a răspuns:

Ce fel de ''rana''?