Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Daca iti faci o operatie de strabism vederea ochiului se imbunatateste sau se corecteaza doar estetic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Monika12 a răspuns:

Ambele. Stiu ca exista un tip de strabism care afecta vederea tridimensionala (sau mai multe tipuri?). Nici nu vreau sa-mi imaginez cum ar fi sa-ti traiesti viata privat de vederea 3D. Nu sunt 100% daca toate tipurile de strabism afecteaza vederea dar as inclina sa cred ca da. Pana la urma, daca ochii sunt indreptati in directii diferite, e normal ca imaginile transmise catre creier sa nu mai formeze un camp vizual complet.

| CristinaSNC a răspuns (pentru Monika12):

Eu am strabism, la inceput ochiul avea o deviatie, am purtat ochelari si am facut exercitii din acelea cu acoperitul ochiului si pot sa zic ca estetic problema e rezolvata, adica daca nu te uiti extrem de atent nu vezi ca as avea un defect. Acum problema e ca vederea nu s-a recuparat. Vreau sa fac o operatie sa o recuperez, bine asta voi vorbi cu un medic.

| Monika12 a răspuns (pentru CristinaSNC):

Ok .....sa te faci bine in curind... Funda?! plizzzzzzzz

| CristinaSNC a răspuns (pentru Monika12):

Ok laughing

| Monika12 a răspuns (pentru CristinaSNC):

Merki mult papusa...te-am pupat.

| CristinaSNC a răspuns (pentru Monika12):

kiss

25 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Atat una cat si cealalalta--- se poate intampla sa fie nevoie de doua sau mai multe operatii in cazul unui strabism congenital.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel m ai bine intrebi medicul oftalmolog, el stie cel mai bine nu TPU.

| CristinaSNC a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Era o curiozitate.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CristinaSNC):

Eu te inteleg, dar vezi si tu ca pe TPU nu sunt doctori? Si ai tu incredere in sfaturile oricui? Ce varsta ai? Mersi.

| CristinaSNC a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am zis ca ascult si fac ce zic ei laughing Doar imi fac o idee. Intotdeauna cand vine vorba de sanatatea mea si a celor dragi mie am incredere doar in doctori specializati care stiu ce fac. Am aproape 18 happy

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CristinaSNC):

Multi inainte, tu esti in poză?

| CristinaSNC a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu happy Este o persoana publica pe care eu o admir foarte mult si o ador pentru ceea ce face happy

| Danzell a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu trebuie sa fii doctor ca sa ai cunostinte generale despre o boala relativ comuna.

| MarianWLF a răspuns:

Nu, vederea nu se corecteaza, si eu m-am operat de strabism, strabismul mai este numit si "ochi lenes", pentru ca muschii dintre cei 2 ochi nu mai colaboreaza cum trebuie, acolo apare acea usoara deviere a unuia dintre ochi intr-o parte, daca nu te operezi cu timpul ochiul se va "stramba" tot mai mult, dar nu e mare problema, operatia este foarte usoara fiind externata la o zi sau doua maxim dupa operatie, nu te va durea ochiul absolut deloc, iar dupa operatie nu vei mai avea treaba niciodata cu strambarea ochiului. Dar aceasta nu corecteaza vederea, operatia e doar pentru a aduce in pozitie ochiul bolnav, pentru vedere sunt acele operatii de schimbare a cristalinului, mai pe scurt iti va introduce o lentila de cristal in ochi, vestea proasta e ca e destul de scumba, cam 18 milioane daca e pentru ambii ochi, dar eficienta, bunica mea vede mai bine ca mine probabil dupa operatie.

| Danzell a răspuns:

Strabismul e atunci cand unul din ochi sau ambii sunt "strambi"; adica muschii ce ajuta la miscarea acestuia sunt slabiti.

strabismul nu este doar estetic. avand un ochi stramb punctul de focalizare este mult mai aproape decat in mod normal.
vederea unei persoane afectate de strabism e similara ca atunci cand incerci sa iti incrucicezi ochii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ambele. Stiu ca exista un tip de strabism care afecta vederea tridimensionala (sau mai multe tipuri?). Nici nu vreau sa-mi imaginez cum ar fi sa-ti traiesti viata privat de vederea 3D. Nu sunt 100% daca toate tipurile de strabism afecteaza vederea dar as inclina sa cred ca da. Pana la urma, daca ochii sunt indreptati in directii diferite, e normal ca imaginile transmise catre creier sa nu mai formeze un camp vizual complet.

| JetBlueJet a răspuns:

Si eu am 0.25 din cate stiu.Dar mai stiu ca exista si riscuri, cum ar fi sa ramai oarba dupa operatie sau ar putea sa mearga (Am de cand eram mica de pe la vreo 3 ani, aveam pe atunci 0.50) Deci poarta-ti ochelarii in continuare, sau daca, chiar iti doresti atunci de mult, opteaza si pentru operatie.happyMulta Bafta happy

| CristinaSNC a răspuns (pentru JetBlueJet):

In urmatoarele saptamani trebuie sa ma duc la control, am avit ochelari dar cum am fost un copil obraznic si neascultator nu am purtat ochelarii si acum s-a cam agravat treaba. Multumesc mult, multa sanatate si tie kiss

| Ioana998814 a răspuns:

Strabismul are legătură cu mușchiul globului ocular, nu cu vederea.

| CristinaSNC a răspuns (pentru Ioana998814):

Vederea este afectata din cate stiu de catre aceasta boala, de asta intreb.

| Richard002Toto a răspuns:

Eu am fost operat la vârsta de 3 ani și jumătate de către medici americani, la ochi având strabism convergent la ambi ochi, ochiul drept mi l-au recăpătat cu 100% vederea, dar cu cel stâng doar 50%. Deci sunt riscuri, niciodată nu se sigur dacă operația reusește!

| rozaliac a răspuns:

Strabismul are legatura cu estetica doar, ochii vad la fel. Dar dupa operatie vei vedea in spatiu, nu vei vedea imagini diferite cu fiecare ochi in parte. Iti recomand daca vrei sa te operezi sa mergi la infosan, sunt super profi https://infosan.ro/......ii-adulti/

| npy a răspuns:

Buna Cristina, nepotul meu a fost operat de strabism, si iti pot spune ca i sa corectat estetic 90% dar cu vederea inca poarta ochelari, depinde cat de agravat este acel strabism!

| Vigito a răspuns:

Doar corecteaza insa si aceasta corectare este temporara in functie de modul de activitati pe care le desfasori zi de zi.totul are un termen de garantie, chiar si viata omului

| TinKodeJOK a răspuns:

Dor se corecteaza doar estetic!