| anonim_4396 a întrebat:

De cateva luni am inceput sa mănânc cat mai putin, am aflat acum 1 luna despre anorexie si cred ca sufăr de aceasta. boala..sau cum vreti sa-i spuneti. Am slăbit 1 kg in 1 sau 2 saptamani, este mult? In afara de asta, cred ca sufăr si de depresie. Sunt foarte tristă mereu din niste motive pe care prefer sa nu le spun, plâng mult si ma simt foarte singură, uneori vreau pur si simplu sa ma sinucid...ce as putea sa fac? Rog seriozitate. nu răspunsuri de genul: "Wtf esti nebună du-te mai repede la doctor" etc... Dau funda la raspunsul cel mai bun si ajutator.mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Anorexia este o boala psihica, NU fizica! Adica nu este organica, deci nici palpabila. Diagnosticele nu se pot pune cu certitudine. Anorexia are la baza depresia doar ca în anorexie se refuza mâncarea și apa, pacientul trist nu mai tolerează mâncarea și o refuza de buna voie, pentru a slabi, detoxifia, pentru a se sinucide. Mulți fac asta pentru ca se simt bine. Da, postul negru aduce beneficii atât pe termen lung cât și pe termen scurt. Nu trebuie practicat exagerat. Fizic, dar și psihic, cu atât mai mult dacă ești credincios, te poate ajuta. Este foarte important sa dormi, dar nu somnul de veci, asta nu îți va vindeca depresia. Totuși, trebuie sa știi ca insomnia, culcatul la ore tarzii (după miezul noptii), sarirea peste dimineața și micul dejun cât și înfometarea inconștiență duc la accentuarea depresiei și de aici dorința de a te chinui sau omorî. Invata sa adormi mai devreme și dacă nu îți mai place sa mânaci, nu mai manca atât de mult! Dar a te priva de mâncare și somn este chiar inutil și periculos. Depresia nu se vindeca în funcție de alimentație și odihna. Tie Îți trebuie o persoana cu care sa discuți, un prieten apropiat sau un specialist în psihologie. Tot ce te rog este sa stai departe cu gândul de probleme și sa nu mai stai cu ochii în telefon, la televizor sau cu luminile aprinse după ora 21! De aceea adormi mai greu și te trezești în timpul noptii (da, poți face asta și sa nu ți amintești apoi sa te trezești somnoros sau tulburat). Iti agravezi starea iar radiațiile aparatelor electrice pulsează în defavoarea ta. Fii cu băgare de seama!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar trebui sa mergi la un psiholog.El te va ajuta sa treci mai usor.

| 4StarLight a răspuns:

Ești adolescentă, te-ai gândit că asta poate fi? Cu toții avem zile proaste, suntem mai sensibili, mai receptivi, va trece cu siguranță ceea ce simți tu și te vei putea bucura de viață. 1 kg nu este mult dar totuși ca să nu te îmbolnăvești respectă mesele, apoi vei avea alte probleme cu stomacul, îl vei da peste cap! De ce nu vrei să spui acele motive, poate ai reuși să mai diminuezi din acea stare! Cred că un psiholog te-ar putea ajuta să te înțelegi, și să te sfătuiască cum să procedezi că să nu mai fi așa tristă, el nu va dezvălui nimic din ceea ce-i spui! Ideea cu sinucisul o aveam și eu, și o mai am dar nu se merită, crede-mă! Sigur vrei s-o faci pentru că te-ai săturat să simți durere, să scapi odată de toată lumea și răutatea, dar te-ai gândit că poate fi mai rău? Va fi bine, vei vedea! happy
Important e să nu-ți fie rușine de ceea ce simți, un adult te poate ajuta, dacă nu poți vorbi cu părinții măcar cu cineva specializat să faci vreo 2-3 ședințe și tot e ceva deși ca să-ți poți reveni complet din aceste stări e nevoie de mai mult de atât!