| Leah_2586 a întrebat:

De cateva zile am o durere in partea dreapta jos...desigur, m-am gandit ca ar putea fi apendicele. Vroiam sa va intreb daca voi v-ati operat de apendicita? este aceasta operatie inevitabila ( adica mai devreme sau mai tarziu toti trebuie' sa trecem prin ia) sau... poti trai intreaga viata fara nici o probleme? Astept raspunsuri. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| VlyCas a răspuns:

Poate fi apendicita:P
eu m-am operat, si totu ii bine acu.Intradevar sunt pesrsoane care nu au nici o problema toata viata, si nu fac nici o operatie.alti fac o simpal operatie, si din pacate altii mor din cauza aceasta(deoarece merg la doctor prea tarziu, cand apendicita se perforeaza).
iti las acest link sa citesti mai multe daca te intereseza:
http://www.sfatulmedicului.ro/apendicita

p. s. O FUNDITA TE ROG :d

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti trai toata viata fara sa faci apendicita acuta si fara sa te operezi. Daca faci apendicita acuta, operatia este inevitabila.

| Zenithf a răspuns:

Se zice ca persoanele care sunt mai curate pot face mai usor apendicita, pe cand altele la care apendicele a fost "antrenat" de timpuriu nu fac niciodata apendicita. thinking
In cazul tau, se poate sa ai apendicita sau se poate sa fie altceva, eu m-am temut odata ca am asta, am mers la urgenta si doctorul mi-a spus ca ma doare de la mersul cu bicicleta. big grin
Mai bine mergi la medic sa vada ce ai, apendicita in sine nu-i grava, dar de se sparge si faci peritonita nu-ti va fi bine deloc.

| Asdfasdefta a răspuns:

Nu, nu m-am operat.Si nici nu vreau. Dar, pe tine nu te doare doar daca ai apendicita.Mai pot fi si "musafirii". In cateva zile o sa vezi ce ewinking. Si,,, da. Operatia este inevitabila daca ai apendicita. Daca nu ai, nu este obligatoriu ca vei avea in viata.
P. S.big grinurerea de apendice sse lasa si pe picior.

| AlyGreenEyes a răspuns:

Dupa cate stiu operatia de apendicita nu este asa grea. Daca durerile continua consulta un medic fiindca e o problema serioasa.Nu iti fie frica sa vorbesti cu parintii si prietenii despre asta, cu totii trecem prin perioade dificile.

| Leah_2586 explică:

Nu prea inteleg ce inseamna ''antrenat'' big grin...cum ''antrenezi'' un apendice?laughing