| вliSs a întrebat:

de cateva zile am o senzatie de greata mai mult dimineata si uneori ma doare si capul (uneori cand ragai mult nu prea mai am treaba cu greata). Cine m-ar putea ajuta...din ce cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Xpressurself a răspuns:

Cauzele pot fi multiple si arata o intoleranta. Ea poate fi atat de ordin fiziologic cat si psihologic in acest caz data de activitati pe care le faci insa nu poti sa le tolerezi, frica sau unele emotii puternice cum ar fi disperarea si oboseala excesiva pe care ti-o pot da unele framantari interioare, intr-un cuvant stresul excesiv.
Organul afectat cu predilectie in acest caz poate fi ficatul si bila.
Starea care cauzeaza afectiunile este frica.
Solutia este cultivarea unei satri de curaj, acceptare si detasare, discernamant corect a stuatiei in care te aflii momentan.
Consulta "orientativ" aceasta pagina

http://www.gandireperformanta.ro/......-sanatate/

Poti de altfel sa consulti si urmatoarea pagina

http://www.eva.ro/......16692.html

La nivel fiziologic problemela pot fi date de alimentatia necoresponzatoare sau activitati desfasurate intr-un ambient unde sunt mirosuri puternise si neplacute. alimente foarte grase, stricate sau in curs de alterare, ouale invechte si lista poate continua cu produse ce pot provoca aceste stari.
Consuma fructe proaspete ca sunt din plin acum. Fa o cura de fructe si legume fierte, neprajite (alimentatie dietetica) lasand o vreme carnea de orce fel deoparte pentru a permite organismului sa se detoxifieze. incearca o saptamana daca poti, daca nu macar o zi de post negru doar cu apa de izvor sau apa fiarta si racita natural daca nu a alte posibilitati.

Daca persista va trebui sa dicuti cu un medic, prioritar insa este sa iti evaluezi stilul de viata si sa elimini cauzele care iti aduc neplaceri.