| Danescu_Alin-Gabriel_1979 a întrebat:

De doua luni la sfarcul stang (scuzati-mi exprsia), am sub piele un glod. Ceva acolo tare, care ma doare, mai ales cand ma ating in zona aceea. Ce e de facut? Multumesc! FUNDA!
P.S. Sunt baiat si am 14 ani...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medic!
Glodul sau umflatura aceea este de fapt un ganglion care este inflamat. Cauzele inflamatiei nu se cunosc, de aceea trebuie sa mergi la un consult si eventual sa ai investigatii, ca sa se afle cauza care l-a inflamat.

| Danescu_Alin-Gabriel_1979 explică (pentru Violleta2022):

O sa merg cat de curand posibil! O sa revin cu funda dupa un consult! Multumesc!

| Floryn9 a răspuns:

Te duci la doctor sa te vada, e cea mai buna alegere!

| MedRex a răspuns:

În primul rând așa se numește nemedical sfârc, iar în al doilea poate fii orice de la un simplu coș și până la ceva mult mai grav. Dacă apar alte manifestări care însoțesc suferința descrisă de tine, atunci trebuie să mergi la medic. Cel puțin medicul de familie te poate lămuri.

| Danescu_Alin-Gabriel_1979 explică (pentru MedRex):

Mi-am cerut scuze pentru termenul folosit, deoarece nu stiu termenul medical! Multumesc!

| MedRex a răspuns (pentru Danescu_Alin-Gabriel_1979):

Chestia e că nu trebuie. Un sfârc e sfârc pentru majoritatea românilor, pentru cei cu educație medicală ca mine e mamelă/mamelon. După cum spuneam și mai sus, mergi la medicul tău de familie și dacă e cazul te va îndruma spre un specialist. happy

| Seby2144 a răspuns:

Salut!
Aceasta treaba este normala la baieti de 13-16 ani din cauza pubertatii, nu iti face griji pentru ca umflatura va scadea ca-m in vreo 3-4 saptamani.