| InoTkd95 a întrebat:

De la un timp ma simt foarte obosita si foarte stresata! Eu incep orele la 7 dimineata, doar joia la 8. Miercurea si joia am cursuri la germana si meditatii la mate. In fiecare zi am antrenament (de la 6:30 seara pana la 8:30 si uneori chiar 9). Trebuie sa-mi fac si temele si sa mai invat de aceea uneori depasesc ora somnului pana in 12 chiar. Azi am avut si o demonstratie de tkd si m-am simtit foarte stresata si foarte obosita desi ma trezisem la 8 dimineata si demonstratia a fost la 10. Acum vine si un campionat la sfarsitul saptamanii, dupa campionat am teze, pur si simplu simt ca toate vin peste noi. Ce ma sfatuiti sa fac? Cel putin pana vine vacanta de Craciun si o sa am si eu mai mult timp pentru mine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Te sfatuiesc sa faci o cura de 10 zile de Magne -B6, este un supliment extraordinar indicat in stari de surmenaj, oboseala si stress. Mult succes!

| noktambul a răspuns:

Cu programul tau aglomerat si cu numai 5 ore de somn pe noapte e si firesc sa fii foarte obosita. Stressul vine din faptul ca iti dai seama ca nu poti gestiona corect nici temele, nici meditatiile, nici sportul de performanta. Acorda atentie activitatii pe care o consideri cea mai importanta pentru viitorul tau si redu timpul alocat celorlalte activitati. Este sportul de performanta pe primul plan? Ai niste rezultate competitionale care iti dau convingerea ca vei face o cariera sportiva? Renunta la meditatii. Este scoala pe primul plan? Fa sport in continuare doar pentru. placerea ta si pentru. a-ti mentine un bun tonus fizic si mental, in zilele cand nu ai meditatii. Este parerea mea, poate iti va fi de folos. Succes si inima buna sa ai!

| yumeee a răspuns:

Şi eu mai păţesc aşa, dar am mai mult de învăţat decât tine (crede-mă).
Important e să te calmezi şi să-ţi calculezi timpul.
În primul rând, nu ştiu ce fel de elev/ă eşti, dar dacă studiezi la toate materiile nu vei ajunge nicăieri, vei exploda.
Apoi, dacă începi orele de la 7-8 înseamnă că pe la 1-2 ar trebui să termini, nu-i aşa? Atunci, de ce nu înveţi până mergi la antrenamente? Te relaxezi o oră timp în care mănânci şi faci ce mai faci tu, apoi îţi faci lecţiile, ca seara la 9 când ajungi acasă să te poţi odihni. Nu mai învăţa noaptea, nu îţi face bine.
În zilele când eşti prea obosită fă-ţi un fel de listă cu priorităţi, iar ultimele, cele mai neimportante, mai lasă-le, bată-le vina laughing, că e doar şcoală, nu facultate (acolo să vezi ce-i de învăţat).

| Nicolelenaa a răspuns:

Http://www.google.ro/......Http?/url

Sper sa iti fie de folos.;)

| NickiMinaj a răspuns:

Nici eu nu stau prea bine la categoria "organizatul timpului"... dar ajuta sa te culci devreme, sa fii odihnita. Orice ai face, pe la 10 sa fii in pat. Altfel e greu sa rezisti cu succes programului haotic big grin Poti incerca sa citesti seara in loc de tv, o sa iti obosesti ochii mai repede.

| CristinaLăvMucAnonim a răspuns:

Deci. O sa iti dau un exemplu.Am luat o felie de paine si am pus prea putin unt pe ea.Si vreau sa il intind pana o sa fie destul. Tu esti untul caruia ii mai trebuie un surplus ca sa fie bun.Nu esti 2 persoane. O sa ajungi sa mori tanara pentru ca, dupa cate mi-ai povestit, esti foarte stresata. Poti sa nu mai faci cursuri la germana.Mai reduce antrenamentele pentru ca obosesti si corpul tau nu o sa mai poata duce atat de mult.Si te rog funda

| mrnmarius a răspuns:

Exista un produs extrem de bine vandut in Romania eu il folosesc si ma simt excelent, se numeste rhodiolin este impotriva stresului:
http://www.suplimente-naturiste.com/85-rhodiolin-anti-stres.html

| flory13 a răspuns:

Da. de la un timp asa se intampla. daca ne luam atatea pe cap. renunta deocamdata la cursurile la germana, si daca poti si la orele de mate. ocupate doar de teze, ca e perioada aia nasoala, in care toti profii cer sa inveti, dau teste, asculta, teza. asa ceva i se intampla oricui. dar tuh te prea obosesti.
dupa campionat sa te preocupi mai mult de scoala. ca sa economisesti din timp ar fi bine ca sa iti inveti doar lectia acasa, si temele cele mai neimportante sa le faci in clasa, in pauza. economisesti un pic de timp.
renunta la messenger, si la hi5, la tot ce tine de distractie. mai ales in perioada asta. daca simti nevoia de a iesi din cotidian asculta niste muzica la un mp3 in timp ce faci curat in camera de exemplu. o sa te relaxeze.
poti sa faci bai calde asociate cu sare de baie.
sa mananci mult mai mult fructe si legume.
sa bei ceaiuri, caci e perioada in care ne racim cel mai des, si daca o sa fii racita nu o sa poti sa faci nimic.
bafta. :*

| BibiLoveYou a răspuns:

Eu cred ca te supra soliciti...ar trebui sa iti lasi macar cateva ore libere pentru tine, sa te destinzi, sa iesi cu prietenii, intr-adevar e important sa inveti pentru teze dar nu esti un robot, esti si tu un om, de preferabil ar fi sa iti faci un program si sa iti stabilesti timp si pentru tine...SUCCES