| anonim_4396 a întrebat:

de un an deja tot am o problema care ma irita, o problema mai intima si jenanta, am probleme cu udul ...nu ma pot tine, pot sa stau linistita si deodata deja vreau la wc si nici nu ma mai pot tine, daca ajung la viceu e bine dar daca nu scap pe mine, ma ustura si nu pot pur si simplu sa rezist ...asta deja de un an,nu conteaza iarna, vara la mine asa o tine si nu inteleg care e problema? Cine imi poate da citeva informatii, rog seriozitate. FUNDA! Ce se intimpla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o infectie urinara. Mergi la medicul de familie, iti va face cateva analize si iti va da un tratament care in maxim 3 luni te va scapa de problema

mariana
| mariana a răspuns:

Problema este destul de serioasa, cred ca suferi de o infectie urinara daca, pe langa faptul ca, nu poti sa controlezi cand elimini urina, ai si dureri, usturimi si disonfort la urinare.
Nu este vorba de jena cand este vorba de sanatatea ta, este necesar sa mergi la medicul de familie care, te va trimite la Laborator pentru a ti se face o analiza de urina si o antibiograma, pentru a vedea de ce natura este infectia urinara pe care o ai. Se gasesc la farmacie recipiente sterile pentru recoltarea urinei, care se face dimineata, dupa ce ti-ai facut tualeta intima si din jetul din mijloc al urinei. Acest recipient costa 1, 50 lei. Cu biletul de trimitere duci urina la analiza si vei vedea care este rezultatul. Iti da un asemenea recipient si de la laborator insa este mai confortabil sa recoltezi urina acasa, in intimitatea caminului tau. Faptul ca, nu poti sa tii urina inseamna ca ai o problema cu sfincterul urinar. Pentru aceasta exista gimnastica medicala, adica de mai multe ori pe zi sa contractezi si sa relaxezi apoi zona intima si vei inregistra progrese pe zi ce trece.
Nu pot sa-mi imaginez ca, ai neglijat sa gasesti cauza suferintei tale timp de 1 an, doar pentru ca ti-a fost jena sa mergi la medic.
Trebuie sa stii ca nu exista problema legata de organismul tau de care trebuie sa te jenezi, important este sa mergi la medic si sa te tratezi, cum apare ceva in neregula cu functionarea lui.
De aceea sunt medici ca sa te ajute cand esti bolnav.
Pana vei afla care este cauza problemei tale, poti sa faci, bai de sezut cu ceai de musetel ori de coada soricelului, mai concentrat, in care sa pui si o lingura de bicarbonat de sodiu alimentar, care va ajuta la ameliorarea starii tale si va alcaliniza zona respectiva care, in prezent este acida, de aceea ai si usturimi, pe langa o posibila cistita cronica de care suferi.
Sfatul meu este sa mergi urgent la medic si nu mai astepta, orice intarziere iti va aduce tot mai multa suferinta.
Un gand bun si multa sanatate.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Nu este de ras, apeleaza la medicul de familie, posibil sa ai si infectie...
Cu tratament adecvat, poti trece peste acest hop rusinos.
O seara buna happy

| HighByTheBeach a răspuns:

Buna.
Ai incoterinenta urinara. Muschii situati in zona pelviana iti sunt slabi si astfel tu nu poti retine urina. O alta cauza ar putea fi o infectie la vezica urinara.
Cel mai indicat acum e sa mergi la doctor, lucru pe acre trebuia sa il faci inca acum 1 an, cand ti s-au inceput problemele. Nu cauta tratamente pe TPU sau pe forum-uri! Fa-ti putin timp liber si mergi la doctor, totusi sanatatea e mai importanta.
Sanatate!

| Holy2010 a răspuns:

Probabil ai o infectie urinara. Cum ai stat asa un an?! Mergi la medic pentru investigatii si tratament.