| bianca123456 a întrebat:

Buna!
de vreun an port lentile de contact si nu am avut nicio problema pana acum. insa de cateva zile, cand le pun, ma dor foarte rau ochii si imi lacrimeaza, dar dupa cateva minute imi trece si nu le mai simt in ochi. dar azi de dimineata ochii erau rosii, sclerotica (partea alba a ochiului) era strabatuta de mici vene subtiri, si am zis sa nu le pun ca poate s-a intamplat ceva, dar ma gandeam ca imi va trece repede. insa nu mi-a trecut. si acum ochiul e in acelasi stadiu.
am avut foarte mare grija cu lentilele, le-am curatat cu solutie in fiecare zi, inainte de a le folosi ma spalam bine pe maini. e posibil sa se fi rosit ochiul pentru ca sunt bolnava (tusesc si stranut si de-astea.)? sau sa fie din cauza lentilelor?
saptamana aceasta nici nu pot merge la medicul oftalmolog care ma consula pe mine de 7 ani pentru ca este plecat. si la mine in oras nu mai este nimeni, doar el era.

voi ce credeti ca am? sa incerc sa-mi pun maine lentilele sau nu? (mentionez ca sunt lentile de vedere nu lentile estetice)
multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| englishman a răspuns:

Buna. Zici ca porti lentile de contact hmmm... De cat timp porti lentilele? Poate dura pe ce ochi unui o sa se obișnuiască cu lentilele de contact.Esti sigura ca ai ficsat bine lentiilele in ochi? se poate sa nu fii ficsat bine lentilele in ochi. Daca te ajuta fundita plzz.Nu oi fii eu doctor sau medic dar iti spun ca si eu am patit asa ceva sau daca nu merge ce team zis mergi imediat la un doctor

1 răspuns:
| englishman a răspuns:

De cat timp el port pana se obijnueste ochiul cu lentilele de contact tureaza mai nult decat la niste chelari simpli sau lacrimezi din cauza ce lentilele nu sunt ficsate bine in ochi. Plzzz fundita daca te-a ajutat.