| irinuk28 a întrebat:

Bună dimineața. E normal să nu am dureri la menstruație? Sau cât de normal este(în procente)? Întreb deoarece aud atâtea fete care se plâng de durere, iar unele iau și pastile.
Aștept un răspuns.Mulțumesc.
FUNDĂ!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, este în regulă. Sunt rare cazuri când femeia are dureri insuportabile din cauza ciclului menstrual. Personal, cunosc o singură persoană ca cea din descrierea lui ramon2473, care o săptămână pe lună e la pat din cauza durerilor menstruale.

| cornculapte a răspuns:

E normal. Nu toate fetele are dureri, la fel cum unele fete au dureri groaznice, iar altele suportabile. Nici eu nu am dureri în majoritatea lunilor, dar o prietenă are dureri atât de puternice că nu se poate da jos din pat și o calmează doar un fel de medicamente pe care le primește din Spania.
Deci nu-ți face griji, ci dimpotrivă, bucură-te!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este relativ normal ( chiar PERFECT ) să nu ai dureri pre/menstruale şi ar trebui să fi FERICITĂ happy

N-aş putea să-ţi precizez un "studiu" ( în procente - NU ştiu să existe ), dar, după părerea mea, cred că te încadrezi în circa 15-20 %.
Oricum, situaţia depinde de organismul fiecărei fete/femei şi de echilibrul hormonal.

Toate cele bune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru bursuc001):

Vreau si eu o sotie sa nu se planga de dureri menstruale.crying Sotia mea cand are menstruati si inainte cu doua zile, e la pat. #-4 zile sau poate mai mult, nu pot vb cu ea, e foarte ...bolnava.crying

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor

Te cred, toţi bărbaţii îşi doresc asta.
Pe lângă noi, îţi dai seama că şi ele ar fi fericite happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru bursuc001):

Ma cam saturasem pana m-am obisnuit sa tot o vad ca sufera inainte de menstruatie 2 zile plus 4 zile menstruatia, cam o saptamana pe luna eram ...iti dai seama.

| irinuk28 explică (pentru anonim_4396):

laughing ..asta e soartawinking!

| anonim_4396 a răspuns (pentru irinuk28):

Nu e de ras.LOl.Ganditi-va cat sufera si un barbat fara sex daca va doare trei zile inainte de menstruatie plus 4-5 zile cat dureaza menstruatia. Eu sunt fidel dar altii...

| irinuk28 explică (pentru anonim_4396):

Dacă pui problema în legătură cu sexul, mda, ai dreptatea tahee hee!

| anonim_4396 a răspuns (pentru irinuk28):

Si sexul dar si comportarea in acel timp.Va irita orice si trebuie maxima atentieCrede-ma ca e greu.

| irinuk28 explică (pentru anonim_4396):

Da știu, chiar și eu care după cum am spus, nu am dureri, dar tot nu mă simt în "apele mele", darămite soția ta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru irinuk28):

Da.Cand o aud ca o dor muschii de la picioare, mi se aprinde beculetul.Ce urmeaza? Cafeluta la pat, doamne fereste sa ma dau ppe langa ea ca..nu suporta, desi cand nu e in acest termen e foarte pupacioasa. Vorbit frumos, nu cumva sa fac mizerie ca ii sare capacele.Mai bine tac.Aaa, apropo de net, cand stau pe net mai trebuie sa arunc si un ochi a ea, chipurile sunt absrbit de net si nu ii dau atentie.telecomanda de tv la ea, tot la ea, absolut tot.crying

| irinuk28 explică (pentru anonim_4396):

Tot ce pot să spun e SUCCESwinking, pentru că nu știu ce o să te faci cand va fi Însărcinată tongue!

| anonim_4396 a răspuns (pentru irinuk28):

Eh,gasim noi o solutie si atunci. Daca nu avem prejudecati unul fata de celalalt, e ok. Totul in viata merita incercat.

| irinuk28 explică (pentru anonim_4396):

Asta așa este happy

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, asta este : nu prea ai ce să faci sad
Cum zicea şi @irinuk28 : "asta e soarta"...

Ştii că este o vorbă : "Toate trec, timpul le rezolvă pe toate!"

O zi frumoasă.

| Angi3401 a răspuns:

E normal.Depinde de organism.