| AryennSm a întrebat:

E adevarat ca daca beau apa dupa masa risc sa-mi ingreunez digestia? Am citit o gramada de articole pe net, unele spuneau ca sucurile gastrice se dilueaza si apare indigestia, altele spuneau ca, dimpotriva, apa bauta dupa masa ajuta la digestie, la descompunerea nutrimentelor. Voi ce parere aveti? Dau funda la cel mai explicit raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MrBiology a răspuns:

NU ESTE INDICAT SA BEI APA INAINTE SI IN TIMPUL MESEI, DEOARECE SE DILUEAZA SUCURILE GASTRICE, IAR DUPA MASA TREBUIE BAUTA APA DUPA 30 MIN, pentru a favoriza digestia (bolul alimentar este diluat si de enzime, iar daca in timpul mesie nu ai mancat ceva lichid trebuie sa bei apa ca sa se usureze transformarea bolului alimentar in pasta numita chim gastric).
Inainte de mmasa NU trebuie sa bei apa deoarece creierul este "constient" ca tu vei manca si incepe eliminarea de sucuri gasrrice, pancreatice, biliare pentru a "pregati" stomacul si intestinul subtire pentru digerarea alimentelor => daca bei apa sucurile (unele continand peste 90% apa) se vor dilua, iar digestia va deveni mult mai grea => boli ale stomacului. Sper ca te-a lamurit raspunsul meu!

1 răspuns:
| Nede a răspuns:

Una dintre regulile alimentatiei spune ca, teoretic, nu se bea apa inainte, in timpul sau imediat dupa masa. Astfel, se dilueaza sucurile gastrice si se ingreuneaza digestia. Apa se bea cu o ora inainte sau dupa masa, iar daca simti nevoia sa bei ceva imediat dupa ce ai terminat de mancat poti alege un ceai.
In schimb, pentru a ajuta tranzitul intestinal am auzit ca este foarte bine sa bei un pahar de apa imediat dupa ce te trezesti dimineata.
Sper ca te'am putut ajuta. O zi buna!