| ImCalledLamă a întrebat:

E urgent. Nu mai pot, tusesc incontinuu, incontinuu de o ora si jumatate chiar doua. Si am si o tuse foarte urata, un huruit si vine cam de la baza gatului, nu stiu cum sa spun. Se aude foarte tare si urat. Am luat miere, pastila naturista de gat, am mancat gref si nimic. Am si un fel de mancarime in gat care ma determina sa tusesc. Am fost la doctor si a zis ca nu am nimic. Ajutorr crying(((((((((((( ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Banuiam eu ca esti si racita, pentru ca nu-mi puteam explica de unde ai tusea fara vreun motiv anume... E bine ca ai inceput sa iei Augmentin, poti lua si sirop de tuse si pastile Eurespal pentru tuse, in rest sunt valabile sfaturile de mai sus. Insanatosire grabnica iti doresc! big grin

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Saftul meu schimba doctorul.
E posibil in gat sa ai doar o iritatie cauzata tot de tusit sau de lichide prea calde care dau aceasta tuse urata acum.
E posibil ca tusea sa fie si din plamani si atunci situatia este ceva mai rea pentru tine.
Daca tusea persista mergi la un orl-ist sau pneumolog eventual sa faci o radiografie la plamani pentru raceala la plamani, tbc etc

| ImCalledLamă explică:

Da, sunt si racita. Am facut febra cinci zile la rand si am ajuns acum doua zile la antibiotic (Augumentin). Am facut ieri radiografie si azi ma duc sa vad rezultatele si sa fac analize de sange. happy

| Simpatic a răspuns (pentru ImCalledLamă):

Banuiam eu ca esti si racita, pentru ca nu-mi puteam explica de unde ai tusea fara vreun motiv anume... E bine ca ai inceput sa iei Augmentin, poti lua si sirop de tuse si pastile Eurespal pentru tuse, in rest sunt valabile sfaturile de mai sus. Insanatosire grabnica iti doresc! big grin

| Leerix a răspuns:

Esti si racita? Sau ai doar tusea asta? Du-te la alt doctor sau la o farmacie. Cumpara-ti un sirop bun de tuse, ia pastile Eurespal pentru tuse (3 pe zi), pastile pentru gat care contin si antibiotic, bea ceaiuri calde cu miere, eventual poti lua si un Symphoral in caz ca ai vreo alergie (unul pe zi). Evita fumatul, fructele sau bauturile acidulate, etc. Sa te duci la alt doctor sa te consulte.

| Danielaqwer a răspuns:

Bea un ceai cald. dau pune pe cineva sa - te traga - la gat