Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici
 
2743644intrebari
Ultimele intrebari
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Ultimele Raspunsuri
  • Nu exista raspunsuri recente
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
1 Sep
SATI 289.935AFISARI
131.131VIZITE
114.366V. UNICI
24 Noiembrie 2009

Buna...este vreo problema daca iau vitamina K pentru oprirea ciclului menstrual? Adica ma poate afecta cu ceva mai tarziu? dar nu am ce face am prea mult timp ciclu menstrual si foarte mult, schimb 4 5 absorbante la zi.



Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.
  • Raspuns castigator
    24 Noiembrie 2009 15:23
    Raspuns anonim:

    Bună.
    Vitamina K se administrează numai la indicația strictă a medicului curant.
    Mergi la un medic ginecolog și îi explici ce se întâmplă cu tine.
    Oprirea bruscă a menstrei că așa vrei tu, este dăunătoare organismului. Acest sânge trebuie eliminat, nu să reintre în marea circulație sangvină.
    Se poate discuta de o hemoragie în cazul tău dacă se pierde mai mult de 80-100 ml la o menstră.
    Vitamina K se administrează în șoc hemoragic, accidentaților rutieri care prezintă pierderi masive de sânge, intervenții chirurgicale, nașterii, etc.
    Nu te juca cu această vitamină și lasă organismul să-și facă treaba de a elimina acest sânge în timpii lui, iar tu să fii atentă să te schimbi mereu să nu te murdărești.
    Pa, pa.

  • 5 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 24 Noiembrie 2009 15:54
    Brigaela a răspuns:
    Nu e bine, nu te va afecta mai tarziu, ci te poate afecta acum. Si, minimul de absorbante este 6 pe zi, tinand cont ca se schimba la maxim 4 ore. Deci tu schimbi sub minim, asa incat cred ca nu ai o hemoragie prea mare. Nu mai lua vitamina K, nu e fiziologic, mai bine fa sport si mananca multe fructe si legume proaspete.
  • 24 Noiembrie 2009 10:00
    KidoSmart a răspuns:
    Auzi eu cred ca mai bine te duci la un medic nu te lua dupa spusele tuturor
  • 24 Noiembrie 2009 10:22
    matchpoint a răspuns:
    Salut, nu e recomandat sa iei vitamina K fara recomandarea medicului pentru ca acesta vitamina contribuie la coagularea sangelui, si nu la reducerea volumului de sange eliminat in timpul menstruatiei. S-ar putea sa iti provoace cheaguri de sange prin vasele de sange, cere pot avea urmari grave:accidente cerebrale, infart miocardic,. Vitamina K se ia numai la recomandarea medicului si dupa ce de fac un set de anilize necesare determinarii timpului de coagulare a sangelui.Incearca tinctura de cretisoara dar cel mai bine e sa te duci la medic ginecolog pentru a determina cauza cauza care provoaca aceste disfunctii. Poate ca la tine asta e normal msi doar tie ti se pare ca menstruatie dureaza prea mult si elimini prea mult sange. Multa sanatate. Pa
  • 24 Noiembrie 2009 10:05
    babyangel a răspuns:
    Mergi la un medic. cea mai buna solutiewinking
  • 24 Noiembrie 2009 12:29
    zantedeschia a răspuns:
    Vezi ca iti distruge globulele rosii si o sa te alegi cu o anemie de toata frumusetea. Eu am ciclu 10-11 zile si curege ca pe Somes. Este cand imi ajunge in papuci. Ce sa facem daca asa suntem. Du-te la un ginecolog sa iti dea anticonceptionale, dar du-te nu lua ce ia vecina sau prietena.Succes