| fluturash_6064 a întrebat:

Eu am 1, 75 si aproximatic 74-75 de kg.Nu stiu ce sa ma mai fac pentru ca m-am ingrasat toamna asta 5 kg...Am inceput sa fac abdomene si sa ma mai abtin de la mancare. Ce anume am voie sa mancanc? Pufuleti am voie? Zice-ti-mi si mie o dieta care sa ma ajute. va roogcrying. Vreau sa specific ca sunt graqsa numai in jurul abdomenului si am aripioare, acolo e zona cu probleme la mine

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Abdomenele iti intaresc musculatura abdomenului. Nu inteleg de unde conceptia asta gresita ca te ajuta sa slabesti. Poti avea muschi si sub grasime.
Daca te apuci de jogging sau de bicicleta vei putea manca orice vrei tu si in acelasi timp sa slabesti. O ora pe zi pentru asa ceva nu cred ca e mult avand in vedere ca efortul cardiovascular te va face sa te simti mai bine si fizic, si psihic.

| Munchkin a răspuns:

O dietă săracă în calorii, evită prăjelile, dulciurile şi sucurile, fă mult sport şi nu mânca după ora 6 seara.

| alex2009 a răspuns:

Am facut experienta pe propria piele. ca sa slabesti nicio reteta din lume nu te ajutadecat infometarea, necazurile, supararile si boala...ai mare grija ca multi asa jisi prieteni te sfatuiesc la retete costisitoare...succes

| melina_2403 a răspuns:

Nu ai voie pufuleti.
pentru aripioare trebuie sa faci sport, dieta nu este suficienta.
Ai incercat tae-bo sau aerobic (http://forum.slabute.ro/tae-bo-aerobic) sunt cele mai recomandate in astfel de cazuri?

| Cretzule a răspuns:

Lasa dietele ca esti in crestere apucate de sport serios nu doar abdomene ca asa nu faci nimic.

| queeny a răspuns:

Incearca sa faci mai mult sport!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai o inaltime convenabila, dar daca 75 de kg le ai la o varsta de pana in 25 de ani atunci ar pu fi o problema. daca ai 40 de ani...esti super. dar daca vb de pufuleti inseamna ca ai sub 20 de ani si chiar ai o problema.mananca tot ce vrei fara sa te saturi(adica, cate pu mereu). o sa dea rezultate

| Alexandra_8909 a răspuns:

Nu trebuie sa tii neaparat o dieta. Nu prea functioneaza; adica slabesti in zonele nedorite. Pentru a slabi eficient trebuie sa ai o alimentatie sanatoasa, echilibrata si organizata; adica trebuie sa fii atenta la cantitate si ora la care mananci: micul-dejun este considerata cea mai impotanta masa a zilei; poti sa mananci mezeluri, lactate; atentie mare la cantitate.la pranz felul 1 ciorbe, supe, felul doithinking depinde. evita cat mai mult prajelile, mai ales seara; dupa ora 6 evita grasimile, prajelile.Mananca ceva usor de digerat cu vreo 2-3 ore inainte de a te culca, deoarece seara nu faci miscare si atunci te poti ingrasa cel mai mult. Cum am mai spus, atentie mare la cantitate, cate putin din fiecare, si la ora la care mananci. Trebuie sa faci si miscare, iar abdomenele nu sunt de ajuns. Practici vreun sport? Daca nu te sfatuiesc sa incepi, in primul rand pentru a te mentine sanatoasa, iar mai apoi pentru a slabi. O alternativa ar fi si gimnastica dimineata. Bafta.happy