| ÁnΌMŀŠ a întrebat:

Eu am 18 ani, iar mama isi doreste sa mai faca un bebelus. Ea are 42 de ani.Intrebarea mea este in felul urmator: oare mai are rost sa faca acum, avand in vedere ca e diferenta atat d mare? Care ar fi riscurile la o sarcina atat de intarziata? Multumesc. Astept un raspuns amplu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu conteaza diferenta de varsta intre frati.Dorinta mamei trebuie respectata.Este necesar ca sarcina sa fie supravegheata de medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact 18 ani e diferenta intre mine si sora mea care e mai mare.Nu e prea tarziu ci e o varsta foarte potrivita de a avea un copil.NU e prea mare diferenta intre vi daca s-ar naste in curand. Copilul va avea o mama matura care stie si a invatat din viata, copilul poate fi educat mai bine de mama matura cu capul pe umeri si de o sora mai mare care are ceva experienta in viata.Il vei putea ajuta atat material cat si spiritual, din experienta ta.Astfel,cu doua femei in viata lui care il va ghida in viata va creste mai bine si va fi mult mai inteligent fata de alt copil.

| ribak a răspuns:

Trebuia sa-l faca mai devreme...

| ÁnΌMŀŠ explică (pentru ribak):

Cred ca puteai da alt raspuns, dar ma rog.happy

| ribak a răspuns (pentru ÁnΌMŀŠ):

Pai asta e ce gandesc eu... Plus ca am invatat la scoala ca nu e bine sa faci copii la o varsta inaintata. Dar daca mama ta vrea sa il faca nu e nicio problema, eu nu cred ca o sa pateasca nimic.
Succes!

| ÁnΌMŀŠ explică (pentru ribak):

Asa mai merge! Mersi frumos pentru raspuns!

| DanielCibu a răspuns:

Mama ta are o varsta foarte frumoasa la care nasterea inca unui copil nu este o problema ba inca ine ca o femeie care naste dupa 40 de ani o ajuta sa traiasca mai mult..si aici nu glumesc.De ce? Una dintre teorii este ca estrogenul, care este inca produs in abundenta in organismul femeilor fertile, are efectul de a prelungi viata inimii, a oaselor si a altor organe. si cred ca mai mare bucurie pentru ea nu este decat sa mai aiba un copil..incurajaz-o pe mama ta..sustine-o. fundahappy

| iLoveEpicxD a răspuns:

Incearcă sa vorbești cu mama ta!
Si mama a avut intenția acum vreo 2 ani sa ramana insarcinata (pe la 35 de ani, eu aveam 16 ani atunci) si am discutat cu ea in momentul in care mi-a spus. I-am zis ca trebuia sa se gandeasca mai dinainte si nu acum cand este diferenta asa de mare deoarece nu sunt obisnuita cu inca un membru nou al familiei pentru ca nu am fost obisnuita de mica si nu vad de ce ar mai face asta acum. Norocul meu a fost ca mama a inteles destul de bine ce i.am zis si a eliminat acest gand laughing

| johndoe22 a răspuns:

Raspunsul nu trebuie sa fie amplu deloc, e foarte simplu:e decizia mamei tale nu a ta! Tu ai dreptul sa-ti spui parerea, e treaba ei daca te asculta sau nu.Iar daca se decida sa mai aiba un copil tu ar cam trebui sa o sprijini moral, pentru ca ea te sprijinit si ajutat timp de 18 ani si o sa te ajute in continuare probabil, asa mi s-ar parea normal, daca tu crezi ca ar trebui sa fie altfel comporta-te in conformitate cu ce crezi tu...

| ÁnΌMŀŠ explică (pentru johndoe22):

Aloo, am crut un sfat, nu sa ma critici tu, ok?

| johndoe22 a răspuns (pentru ÁnΌMŀŠ):

Daca tu nu sesizezi diferenta intre un sfat care nu e pe placul tau si o critica, atunci las-o asa...oh go on

| ÁnΌMŀŠ explică (pentru johndoe22):

Sesizes destul de bine, dar tu nu prea sti sa te faci inteles, imi pare rau!

| ÁnΌMŀŠ explică (pentru johndoe22):

In fine, nu are rost sa imi bat capul cu oameni ca tine, cara dau raspunsuri doar asa de plictiseala!

| Girllllllllll a răspuns:

Ok, deci bun! Nu, nu e o problema atata timp cat ea mai poate face asta si mai poate avea grija de acest bebelus. Si intre mine si sora mea sunt 14 ani diferenta deci nu cred ca e asa mare problema. Ma rog, sper ca te-am ajutat cumva! Succes! happy