| KimJennie a întrebat:

Bună! Eu am colesterolul 200 și am doar 14 ani. Sunt destul de slaba, am 41kg la 162cm înălțime. Eu nu mănânc prostii de genul chipsuri, fast food, sucuri și alte chestii așa. Mănânc chiar sănătos față de copiii de vârsta mea. Oare de ce am colesterolul asa mare? Si ce credeți că ar trebui să încerc să fac ca să-mi scadă? Am luat si pastile omega 3 sau așa ceva timp de 3 luni și de la 180 si un pic cam așa a crescut la 200.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Nu cont ce mananci neaparat, precis tatal tau are colesterol ai mostenit genetic o dislipidemie probabil.
Si eu am avut un antrenor de sala perfect la corp, activ, manca sanatos, si avea 300 colesterolul.
Trebuie sa-l ai sub 200.

Du-te la medic de fam si iti zice ca sa faci, poate iti da tratament daca mananci sanatos deja.

Eu eram gras aveam 87 Kg la 1, 7, sedentar, mancam tampenii si aveam 147 colesterolul.
Ficatul face intern colesterol si acolo e marea problema, mare parte din el il face ficatul, si in general acolo e defectiunea.
Omega nu are au treaba cu asta.

Nu mai sta asa, ca daca sare de 199 nu e bine, de la 200 in sus nu e okey, si treptat in timp se depune pe vase si e nasol.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vrei sa spui ca ceea ce mananci este sanatos?
O fi dupa gandirea ta de copil dar nu este deloc cum crezi. De-aia ai colesterolul mare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta iti poate spune un medic. Colesterolul nu creste doar de la alimentatie, mai sunt si alte motive, unul din ele ar fi genetica sau lipsa miscarii care sa faca metabolismul sa se miste mai cu talent.