| Akahskbw191ut2 a întrebat:

Bună! Eu nu am sentimente de bucurie, nu ma atașez de persoane chiar dacă ele ma ajuta foarte mult și îmi sunt alături Eu nu simt nimic pentru ele. Sunt rece ca un sloi de gheata și nu înțeleg de ce. Eu nu știu sa ma iubesc nici măcar pe mine și sa ma apreciez. As vrea sa iubesc lumea,
sa mă bucur, sa fiu entuziasmata avand în vedere ca am 14 ani și nu simt niciun sentiment bun. Nu știu sa zâmbesc, nu am prieteni pentru ca nu știu sa ma integrez în societate și sa interacționez cu cei din jur chiar dacă îmi sunt rude sau necunoscuți. Sunt o persoana rușinoasă și uneori am senzația ca ma sufoc, nu stiu daca este din cauza unei probleme de sănătate sau este pe fond psihic. Stau toată ziua pe telefon, cred ca este din cauza singurătății fiindcă când stau pe telefon nu mai ma gândesc la viata mea, nu ma gandesc ca nu am prieteni și nu am cu cine vorbi iar uneori am impresia ca eu nu gândesc cum ar trebui sa gândească un adolescent. Am uitat sa menționez ca începând din clasa 0 Eu am început sa plâng din orice, fără motiv, acum am mai învățat sa îmi controlez emoțiile dar nu în totalitate. Vreau niște sfaturi, ma gândeam sa merg la pshiholog dar am o situație financiara mai dificila

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Singura și cea mai bună metodă este să mergi la psiholog.
Acolo ți se va discuta toată viața, de la 0, vei vedea de unde au apărut aceste probleme și cum să le faci față.
2-3 sfaturi aici nu te vor ajuta.

| Archangells a răspuns:

Doamne ajuta! Provocarile tale sunt de natura sufleteasca. Cei mai buni medici in ale sufletului sunt preotii duhovnici ortodocsi. Iti recomand sa iti cauti un duhovnic bun sa te indrume. Ai nevoie sa iti creezi o relatie cu Dumnezeu prin rugaciune, prin mersul la biserica Ortodoxa, participarea la Sfintele Taine ca Spovedania, Impartasania, la Liturghie. O sa capeti credinta in Dumnezeu si multa dragoste si compasiune. Dobandeste pacea si iubirea si apoi oamenii te vor cauta ei. Dumnezeu guverneaza lumea aceasta si ne iubeste neconditionat. Doamne ajuta!

| AlinMrs a răspuns:

1. Nu mai fi rusinoasa, du-te si baga-te tu in seama cu alte persoane ca nu te musca nimeni. E in interesul tau sa fii sociala, cu asta ne confruntam toata viata. Fie ca esti la scoala, munca, pe strada, cu prietenii etc.
1. Sa fii fericita, trista e optional. E alegerea ta daca vrei sa fii una din cele doua cazuri cat si e optional daca vrei sau nu sa iti controlezi emotiile si sentimentele. Sa te simti trista pentru o perioada scurta de tipm e normal, sa persisti in ea nu e normal si se numeste depresie. Asta vrei sa eviti.
Concentreza-te pe familie, incearca sa vorbiti cat mai mult de situatia ta si sa te deschizi in fata lor, cu toate ca va fi probabil greu. Ei vor fi sprijinul tau, prietenii vin si pleaca in functie de nevoi.
1. Apuca-te de citit, citeste mult. Asta te va ajuta cel mai mult, fie pe plan profesional fie social. Carti de pshiologie, de dezvoltare personala etc. Lasa telefonul, social media, Tv si alte distractii, concentreza-te pe obiectivele tale. Practica un sport, canta, danseaza, picteaza, razi, distreza-te. Lucreaza la imaginea ta, la igiena corporala si la mediul in care traiesti, mereu sa incerci sa imbunatatesi ceva si sa aduci calitate vietii. Si o poti face si singura, cauta-ti un obiectiv in viata si indeplinestel. Viseaza.