| sweet1515335 a întrebat:

Buna!

Exista vreo diferenta intre supozitoarele cu glicerina si supozitoarele Dulcolax? Ca durata pana isi fac efectul sau ca eficienta a efectului?

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina! Esti constipată? S au ai fost?

| SkyPilot a răspuns:

Glicerina are un efect mai redus si irita mai putin. Daca gasesti Bisacodyl, e acelasi lucru ca si Dulcolax dar mult mai ieftin. Durata depinde de la om la om. Asta am gasit pe sciencedirect.com:
A new laxative agent, bisacodyl, was compared with glycerin suppositories in the bowel care of twenty patients with acute myocardial infarction. In a total of 109 trials with one or both agents, bisacodyl was effective in 79.7 per cent, while glycerin suppositories were effective in 42 per cent. Few undesirable reactions were observed with either agent, and none were severe. Bisacodyl appears to be well tolerated and quite reliably effective in treating constipation associated with acute myocardial infarction.