| alexandrazamfir a întrebat:

fetelor! Am 12 ani si..AS vrea sa ma ajutati! ...in 2014 in august mi-a venit ciclu cred...dar in celelalte luni nu mi-a venit de ce? Va rog ajutatima! DAU FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este cel putin ciudata aceasta "imbulzeala" a fetelor sa raspunda la o problema strict femenina.Noroc ca mai sunt si barbati care pot da un raspuns corect si concret. Se pare ca organismul tau si mai ales aparatul tau genital nu a ajuns inca la acea maturitate in care producerea mai mult sau mai putin ritmica/regulata a menstruatiei sa se intample. Faptul ca ti s-a intamplat deja inseamna ca repetarea s-ar putea produce in orice moment si te-a pus in garda sa fii pregatita in orice moment. Ar fi indicat sa vorbesti cu mama ta care iti poate da cele mai bune indicatii si sfaturi. Multa sanatate.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată happy

Având în vedere că eşti în PRIMUL an de CM şi, bănuiesc că NU ţi-ai început viaţa sexuală ( n-ai precizat ), NU ai motive de îngrijorare happy

În general, primele 5-10 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1-2 ani, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.
Cel mai probabil, este aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

| SkyPilot a răspuns:

La inceput nu e regulat. Poti sa ai cateva luni de pauza. Oricum, sa ai la tine tot timpul ce iti trebuie.
Felicitari, acum esti domnisoara happy

| shadow72 a răspuns:

Am ajuns si sa dau sfaturi despre menstruatia fetelor...
la inceput vine cand vrea el... dureaza ceva timp pana se stabilizeaza

| emmaemilia a răspuns:

De obicei nu e regulat de la inceput, dar daca a durat (pauza)mai bine de 4-5 luni ar fi bine sa vorbesti cu mama ta.