| Anamaricorchesana a întrebat:

fetelor am o intrebare e cineva care nu mai are fierea este adevarat ca daca ti-ai scos fierea te ingrasi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Rolul fierii (veziculei biliare) este important in digestia alimentelor, absorbtia grasimilor si unor vitamine care se dizolva in grasimi, in inhibarea florei intestinale, in reglarea scaunului, etc.
Scoaterea fierii, poate face ca aceste functii sa fie mai greu de realizat, si datorita acestui lucru sa apara unele simptome.
Se numesc generic sindromul postcolecistectomic si poate sa apara in 5-40% din cazuri operate
se manifesta prin dureri subcostal drept, balonare, diaree, gust amar, scadere in greutate, uneori icter
diareea poate persista timp de mai multi ani (5-7 ani) – 20%, si se amelioreaza in timp.

2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Nu, iar daca respecti indicatiile si micul regim impus dupa aceasta operatie, adica nu cum ajungi acasa bagi niste slanina, ci o lasi mai moale cu alimentele grase si le reintroduci in dieta treptat nu o sa ai niciun simptom. Se poate trai bine mersi fara colecist/bila/fiere, la inceput e posibil sa iti fie mai greu sa te adaptezi, dar dupa 1-2 ani maxim nici nu o sa mai simti ca nu o ai, o sa poti manca orice. De ingrasat nu te ingrasi oricum.

| vlad1000 a răspuns:

Nu...este doar un mitwinking