| EmotionalKoma a întrebat:

Bună, fetelor! E ok să ne spălăm în zona genitală cu săpun antibacterian (de exemplu Protex ) sau afectează flora vaginala? Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
socotesc da daca nu exagerezi nu are de ce sa te afecteze, citeste lista cu ingrediente sa nu aiba alcool, parabeni, toxine ect... Daca este un sapun bland nu poate afecta iti recomand un sapun/gel intim care sa fie cat mai natural sa nu contina ingrediente care sa usuce/irite pielea,
poti face un control la ginecolog si sa discuti cu el eventual sa iti si recomande un sapun potrivit.
O zi buna.

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

E ceva normal sa te speli cu sapun in zona intima. Flora vaginala poate fi afectata daca te speli exagerat de des ( sa zicem de mai multe ori pe zi), faci spalaturi vaginale sau bagi sapun inauntru. Dupa sapunire te clatesti bine si nu vor fi probleme.

| Vio199 a răspuns:

E ok, si eu tot cu el ma spal. Ginecologul spune ca daca te speli de 2 ori pe zi in zona intima, odata sa fie cu sapun iar a 2a oara doar cu apa, simplu, pentru a nu afecta flora vaginala. E ok sa te speli si cu sapun lichid, vezi daca te pisca sau nu, schimbi sapunul.

| Lola05 a răspuns:

Nu e ok. Mie niciun săpun din comerț nu face bine dacă e folosit în zona genitală. Pe mine cel puțin toate mă ustură și îmi lasă o senzație de jenă după spălare. Iar cele antibacteriene sunt cele mai dure și afectează puternic flora. Am renunțat complet la săpunurile astea normale. Nu le mai folosesc nici pe piele. De vreo 2 ani mi-am tot cumpărat săpunuri Deja-Vu (sunt naturale, fabricate din uleiuri și se găsesc la farmaciile Dona și la plafaruri și magazine naturiste).
Recent (acum 2 luni mai exact) mi-am comandat un săpunel natural intim foarte bun. Se numește Păsărica fericită :)))) nu glumesc. Și chiar e bun, ne-am cumpărat și eu și o prietenă, amândouă suntem foarte mulțumite. E ceva mai scump, 12.5 lei, dar dacă îl folosești doar pentru zona genitală te ține peste jumătate de an. Nu ai reacții alergice și nu faci iritații, nu usucă pielea și nu perturbă flora.
Îți dau link să vezi despre ce e vorba
http://luthelo.ro/......icita.html

| Ellyshoor a răspuns:

Cred ca e ok! big grin :*