| anonim_4396 a întrebat:

Buna fetelor stiti cumva care ar fi cauza faptului ca imi intarzie menstruatia? trebuia sa`mi vina de acum 2 saptamana si cateva zile si nu am nici ce`a mai mica simptoma ca mi-ar venisad dau fundita pentru o parere bunahappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand trebuie exclusa o sarcina. Intarzierea este foarte mare, asa incat sarcina este de dorit, in absenta sarcinii o astfel de intarziere semnificand o problema serioasa. Un test de sarcina (daca ai avut contacte sexuale, protejate sau neprotejate in ultimele 3 luni) o sa te lamureasca.
Daca testul e negtaiv, raman mai ales posibilitati neplacute: metroaenexita, insuficienta ovariana, hiperprolactinemie, chisturi ovariene, etc. Daca cumva esti foarte mica si prima menstruatie a fost cu mai putin de 2 ani in urma, aceasta dereglare poate fi oarecum normala. In tot cazul, daca nu esti insarcinata, este extrem de important sa ajungi la ginecolog cat mai repede, preferabil luni.

soothe
| soothe a răspuns:

Probabil ca nu ai bucuria sa fii insarcinata. De obicei, intarzierea este din cauza unei deficiente. Poate nu mananaci bine sau tii si tu post negru dupa prietenul tau, cum am mai vazut pe sit-ul asta.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Daca ai avut relatii sexuale si nu ai tinut cont de perioada de ovulatie, este foarte posibil sa fie vorba de sarcina. Daca nu, ori esti prea tanara si organismul este in reglare inca, ori s-a dereglat, si atunci cauza poate fi hormonala. Cel mai bine este sa faci un test de sarcina, caci deja acum, daca a trecut atata timp, testul este elocvent, cu o repetare a lui la cateva zile. Asta in cazul in care ti-ai inceput viata sexuala. Daca nu, mergi la un medic ginecolog pentru a depista cauza exacta. In aceste situatii nu prea este de stat. Multa sanatate!

| Black_Cherry a răspuns:

Cati ani ai? pana la 15-16 ani ciclul nu e reglat adica mai intarzie sau o luna iti vine o luna nu. asa aveam si eu si mi-a spus ginecologul ca nu e nimic. dar poate fi si o boala.

| myworldis5784 a răspuns:

Pai.relatii sexuale neprotejate sau ceva de genul asta?
daca nu stai fara grija poate ca esti la o virsta la care organismul abia se formeaza

| e m i l y a răspuns:

Stii. Am aceeasi problema ca tine. Dar nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji. Probabil esti la inceput, iar menstruatia nu s-a reglat. Alti factori ar putea fi alimentatia, stresul...thinking Chill, anyway. N'ai nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se mai intampla...stai calmawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ia un progesteron; daca in 5 zile nu vine nu mai vine.

| ioana0102 a răspuns:

Cand ai intretinut ultima data relatii sexuale?