| carla73838 a întrebat:

Bună.
Fratele meu s-a trezit vineri ca îl doare burta și nu a avut pofta de mâncare. Mai târziu a făcut febra și îl durea capul. Avea o stare generala de rau. Are și o tuse însă asta o are de câteva zile. Azi dimineață a vomat o data un lichid gălbui, zice el ca i s-a făcut greata de la un sirop. Credeți că poate fi ceva contagios? Adică ma gândesc ca din moment ce are febra, are o infecție în corp. Sa iau și eu ceva medicament preventiv?
Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai vomat galbui atunci este o criza de fiere (colecist).

Nu este nimic contagios, doar o criza de fiere care poate dura cateva ore sau cateva zile, depinzand de cat de grav este inflamat ficatul si colecistul.

Pe urmatoarele 3-4 sapmanai nu are voie sa manace nimci gras, afumat, tocat, prajit sau alcool!

Se impune un regim alimentar serios, mai dietetic cu multe fructe si legume iar carnea sa fie fiarta sau fripta.

Tu nu ai de ce sa iei nici un medicament, ca boala lui de ficat si colecist nu este contagioasa!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probleme cu fierea. Sa mearga la medic.

| sierra1 a răspuns:

" I s-a făcut greata de la un sirop. Credeți că poate fi ceva contagios?"

greața se ia, asta e sigur

| DARK175 a răspuns:

Nu cred ca majoritatea lumii de aici este călificata pentru medicina, asa ca ți-aș sugera sa consulți un medic calificat