| Elly4all a întrebat:

ieri fratele meu mi-a dat cu piciorul in rotula dreapta, iar de atunci ma doare rau si daca ating picirul de pamant simt ca mi se rupe rotula, am dat cu crema am masat si degeaba, acum este un pic umflat si vanat, nu stiu cu ce sa mai dau, ce imi recomandati? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Poti avea o leziune de menisc si este absolut necesar un consult la medicul ortoped, care iti va putea stabili atat diagnosticul, cat si terapia necesara. Daca s-a umflat genunchiul, pune comprese cu apa rece ori cu solutie de burov (ce se foloseste si pentru traumatismele sportivilor la meciuri), pentru a se ameliora starea. Multa sanatate si mult succes, iar pentru fratele tau, care este violent, cateva vorbe care sa-l trezeasca si sa-l faca sa aiba o comportare "normala", in relatiile cu ceilalti oameni.

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

E posibil sa-ti fi rupt vreun ligament. Musai sa mergi la medic/spital/urgenta.

Si...cartonas rosu pentru frate-tu!

| adelutzza a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa mergi la medic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti minor mergi cu unul din parinti la spitalul de urgente din localitate, cu buletinul tau daca ai, daca nu esti minor tot cu buletinul tot acolo, fara parinti, singurel, m-as mira sa iti fi rupt rotula dar acolo poti afla mai multe, azi e duminica si nu cred ca este aglomerat, nu te lua dupa ce ti se scrie pe aici, poate sa fie grava situatia.