| oOAndreeaOo a întrebat:

Imi puteti spune cum faci o persoana sa renunte la tigari? Tatal meu este operat pe inima si trebuie sa nu mai fumeze toata viata. Este o fire mai nervoasa, iar daca ii zici ca acest lucru ii agraveaza sanatate se enerveaza si mai rau. Am vrut sa incerc impreuna cu mama sa ii cumpar o tigara elecrica, dar nu a vrut. Va rog imi putei da sfaturi despre cum sa il fac sa renunte la fumat? MUltumesc Dau

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mafaldaaa a răspuns:

Buna, Andreea!

Imi pare rau pentru. problema ta, insa nu vei putea face nimic daca el nu isi doreste cat de cat sa se lase de fumat.
Eu iti recomand sa lasi "tigarile electronice, plasturii cu nicotina si vizitele la psihiatru (/opat)" si sa-i faci cadou urmatoarea carte:
http://www.scribd.com/doc/46784758/Allen-Carr-in-Sfarsit-Nefumator

E o carte dupa care sute de mii de oameni din intreaga lume s-au lasat. O poti printa sa o poti cauta pe net, sa vezi de la ce librarii o poti achizitiona.
Daca o va citi, cred cu tarie ca isi va schimba ideile si. optiunile.

Sa ne tii la curent! :-)
Bafta!

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Am auzit de tigari electrice cu diferite arome.Cred ca l-ar putea ajuta.http://www.esmoke.ro/

| fluturas2 a răspuns:

Draga Andreea eu te sfatuiesc sa ii explici ca daca mai fumeaza va muri si e foarte grava problema lui dar daca nu merge cu vorbele bune atunci dul la un pshihiastru si acolo va fi ingrijit pana is va reveni cu siguranta.

| eDDy a răspuns:

Fumatul ataca sistemul nervos. Nu ai cum! Cand o sa fie prea tarziu o sa isi dea seama in ce belea s-a bagat. Nu poti sal duci cu forta nicaieri.
Condoliante!

| Andreea_8844 a răspuns:

Buna as vrea sa iti pot da un rasp, dar nu se prea poate. Inceraca cu tigari electronice, din cate am inteles sunt foarte bune, mult succes.

| DeathIncarnate a răspuns:

Ete ce sa-ti spun angel ca toata lumea se duce la psihiatru...pe timpu lu ceausescu stia ...de psihiatru

| oOAndreeaOo explică:

Multmesc pentru raspunsuri, imi pare rau ca nu am putut sa va premiez pe toti, dar vam dat niste voturi.Multumesc mult pentru ca v-ati facut timp sa-mi raspundeti la intrebare.

| AndreiRevine a răspuns:

Buna Andreea,imi pare foarte rau pentru tatal tau, va dura ceva timp pana va realiza,si ce spun eu nu e pentru funda, ci e pentru ca eu chiar vreau sa te ajut. Uite, la tatal meu nu era asa grav, dar a inceput sa tuseasca rau, intr-un timp s-a dus la un meci de fotbal, la meci si-a cumparat 2 pachete de tigari,apoi a inceput sa tuseasca si mai tare, si a simtit un gust amar in gura,asa ca a luat pachetele,le-a strans in maini si le-a aruncat,iar de atunci tata nu mai fumeaza,si stiu,dupa mine tata este foarte nervos, dar nervosi sau nu sunt parintii nosti, trebuie sa-i iubim, si sa fimi calmi! Mult succes.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Eu zic sa i cumperi o tigara petarda sa-i pocneasca in fata. Poate asa se lasa sigur, dar exista riscu sa faca infart!

lol "tigara electrica" - o bagi cumva in priza la 220V si tragi din ea pana ti se face parul maciuca?

| manuelaaa a răspuns:

Oameni buni, psihiatrul e pentru nebunilaughing psihologul e solutiahappy

| Alexxutsa a răspuns:

Daca nu vrea sa renunte de buna voie nu va renunta niciodata! Mama mea e bolnava cu inima si nu vrea in ruptul capului sa renunte la fumat. Am incercat sa o conving dar nu vrea. Numai vointa lui il poate face sa renunte la fumat. Sper ca te-am ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i ca tii la el,si vrei sa fiti impreuna cat mai mult timp, iar tigara nul ajuta nici pe el, si nici tu nu suporti duhnela de mahorca.

| AndyDeiu a răspuns:

Prin convingere.Trebuie sa ai putere de convingere.Trebuie sa-i zici ceva care sa il motiveze chiar sa mai traiasca happy Pentru ca daca el va mai fuma mult evident.Si sa il decuplati de la sursa de bani ca sa nu mai poata sa isi cumpere tigari happy iar cel mai fain sa vb cu magazinele invecinate sa nu-i mai vanda tigari happy

| AngelAnime11 a răspuns:

Vizite la pshihiastru, nu este doar pentru nebuni ci si pentru motivarea unei persoane sa o ia pe calea mai buna. Desigur numai voi doua nu veti resui trebuiue sa-l motiveze intreaga familie si urland la el sau sa va certati ca nu rezolvati nimic. (sfat: niciodata sa nu ridicati tonul la o persoana, pastreaza-ti calmul indiferent de situatie, vorba buna rezolva ceva crede-ma zic: experience).
Desigur tratamente populare sunt pastilele alea Nicorette si plasturele.
http://www.electrofum.ro/......-nicotina/

| colouryourownworld a răspuns:

Hey.daca nu functioneaza cu vizitele la doctori, si nu-i pasa de sanatate, poate.stiu si io.criza o sa-l ajute.adica... daca nu mai are bani, nu isi poate lua tigari.sau daca realizeaza cat de mult consuma pe un an.rudele mele nu vroiau sa renunte la fumat nici cand au aflat ca dauneaza si celor din jur si lor, dau au renuntat cand au facut un mic calcul, dadeau aprox 15 mil pe an e tigari...

| Miriiii a răspuns:

Spune-i spur si simplu ca vrei sa il ajuti ca nu vrei sa ii faci niciun rau
Ba din contra ''tigariile ii fac'' cu atat mai bine ar trebui sa se lase de fumat daca a fost operat pe inima.
Incearca sa ii explici cu calm. si fa-l in asa fel sa inteleagahappy
Ca intentia ta este buna.si ca il iubesti
Demonstreaza aratundu-i anumite cazurii pe internet happy
Fa-l sa cooestientizeze ca va putea rezista prea mult cu ajutoru' tigariilor si a nerviilorhappy
Ca daca a acceptat operatia la inima asta a fost de dragu de a traihappy
De a invinge moartehappy
Sper ca te-am ajutathappy
Te-am pupat si multa sanatate si intelegere pentru Tatal tauhappy

| anonim_2681 a răspuns:

Pai fratele meu s-a lasat de fumat cu ajutorul unei carti(allen carr). desi pare banal.dar chiar a mers.
acum cat de cat vointa sa aiba happy

| nitelm a răspuns:

Mergi cu el la medic, dupa care adu-i o radiografie falsa si spune-i ca daca mai fumeaza maxim un pachet...moare...vb serios. Tata s-a lasat dupa 40 de ani intr-o singura zi cand a auzit ca moare.

| beny_6496 a răspuns:

Da-mi o funda si ati zic

| Danyela_6463 a răspuns:

Ar trebui sa inlocuiasca tigarile cu bomboane sau alt ceva.eu asa cred si asa am si auzit.

| pasha_9065 a răspuns:

Un om care nu poate sa se abtina si nu poate sasi controleze propriul corp nu va putea niciodata sa se lase.Si tata a fumat dar a rezliat ca sanatatea e mai buna...Eu zic sa nu foloseasca tigarile electronice deoarece oameni de stiinta au spus ca pot face mai mult rau.Iti spun sincer daca el nu vrea sa faca o schimbare nu o va face...