| ColorfulRainbow a întrebat:

Imi recomandati va rog ce si cat sa mananc si ce sport sa fac ca sa pun masa musculara?
As vrea sa ma ingras putin, dar frumos ca sa am forme nu o ingrasare urata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| silviu08 a răspuns:

Ca sa pui masa musculara iti trebuie un antrenament cu greutati, nu alergat sau inot. In privinta alimentatii, Cosmin86 ti-a dat un raspuns excelent. Daca esti interesat, contacteaza-ma.

| Cosmin86 a răspuns:

Pai daca vrei forme atunci pui masa musculara, nu grasime. Pune 5-10 kg de masa musculara si o sa ai ceva forme.

Pentru masa musuclara : mananca 4-5 mese pe zi bogate in proteine ( carne, lapte, branza, oua ) si ceva carbohidrati (orez, cartofi, quinoa ). Mai conteaza sa ai si niste fibre vegetale ( fructe si legume ) si grasimi sanatoase ( masline, nuci, alune, etc. ).

Sport? Ai de ales intre :

- sala
- polo sau inot
- kickboxing+sala
- rugby
- alte sporturi solicitante

| pnker a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi la sala si sa mananci alimente cat mai bogate in proteine (carne, oua, alune, etc) dar si lactate. Sau daca vrei un sport anume, inotul e cel mai bun in privinta asta.

| Nuamchefazi a răspuns:

Iesi la alergat in fiecare zi si ai putina grija ce mananci

| Cristy_5268 a răspuns:

Orice fel de sport...incearca sa mananci mancaruri cu mai putine caloriibig grin

| FabiolaB a răspuns:

Cola,ciocolata,batonuricu cereale, te descurci tu happy