| DelphhiN a întrebat:

Buna imiiese maseaua de minte in partea stanga, plus ca ma doare foarte tare...la gingie am ca un fel de besica...e normal? mentionez ca ma doare foarte tare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de cauza acestei dureri!
Cel mai probabil, ai şi o infecţie ( având în vedere "besica" amintită )...

Dacă este doar o inflamaţie datorată faptului că măseaua încearcă să perforeze gingia, atunci e ok.

Oricum, TREBUIE să mergi cât mai curând la stomatolog pentru ca să vadă despre ce este vorba!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Dacă este vorba de un abces dentar ( puroi la o masea ), atunci NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Toate cele bune.

| Cristi19 a răspuns:

Sa te doara putin e normal dar daca zici ca te doare foarte tare nu si basica la care te referi poate sa fie locul prin care perforeaza maseaua gingia sau o infectie deci cel mai bine te duci la un doctor

| Garielu a răspuns:

Nu cred ca este normal...Stomatologul iti poate spune mai exact.

| Martina5 a răspuns:

Nu e normal ar trebui să te duci la stomatolog

| FoarteTareFrate a răspuns:

Am patit si eu asta. Era ca o mica umflatura. Peste ceva timp a inceput sa doara ingrozitor, am luat antibiotice. Pana la urma m.am dus la medic, mi-a spus ca am o infectie si ca trebuie scoasa. Iti recomand sa mergi, poate o s.o lucreze, mie mi.a scos.o ca mai avusesem inainte probleme la ea happy.

| Mayuri a răspuns:

Te duci la stomatolog si o sa-ti faca anestezie locala si o sa taie bucatica aia de gingie ca sa creasca maseaua de minte linistita.

| Liiidiaaa a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat la fel
Nu puteam sa mananc nicim decat ciorba
pe mine m-a tinut o saptamana