| anonim_4396 a întrebat:

In primul rand vreau sa adresez aceasta intrebare numai pentru persoanele care au terminat facultatea de medicina, de preferinta calificati in domeniul oftalmologic, care studiaza ramura oftalmologica a medicinei sau persoanelor care au avut aceeasi problema ca a mea si au reusit sa o trateze (deoarece persoanele fara cunostinte superioare in acest domeniu imi pot da doar raspunsuri bazate pe ce au citit pe diverse site-uri ceea ce pot face si eu)
Deci daca aveti studii superioare in domeniul oftalmologic va rog sa cititi cu atentie :
Cand m-am nascut ai mei au observat ca imi "fug ochii", asa ca m-au dus la un control oftalmologic in urma caruia s-a constatat ca am strabism, am inceput sa port ochelari de la varsta de un an, iar la 3 ani am fost operat (la ochiul stang), dupa operatie am continuat sa port ochelari si sa fac exercicii (mai exact sa imi acopar ochiul drept antrenandul astfel pe cel stang).
A trebuit sa merg la oftalmolog periodic, la inceput a trebuit sa merg o data la 3-6 luni iar in ultimii ani merg o data la 12 luni, vederea inbunatatindu-se si ea de asemenea.
Am ajuns sa vad normal cu ochiul drept in proportii de 90% cu o dioptrie sferica de -0, 5 (o usoara forma de miopie), iar cu cel stang in proporti de 70%
cu o dioptrie sferica de +0, 5 iar cea cilindrica de 1.
Diagnosticul fiind de astigmatism hipermetropic compus.
Iar cauza strabismului (nu sunt 100% sigur) a fost dioptriile foarte mari.
In ciuda progreselor ochii mei nu se pot focaliza simultan in acelasi punct (decat la o distanta de aproximativ 30cm) ceea ce este destul de inestetic... de multe ori mi s-a intamplat sa vorbesc cu o persoana iar acea persoana sa ma intrebe daca vorbesc cu ea, deoarece cu o pupila ma uit la persoana respectiva iar cu celalalt in exteriorul ochiului. Mi s-a intamplat si mie sa dau de persoane cu aceeasi afectiune ca a mea, si chiar te face sa te intrebi daca vorbeste cu tine.
In prezent am 16 ani fara o luna.
Iar intrebare mea pentru voi este din ce cauza ochii mei inca nu se focalizeaza in acelasi punct precum o privire normala, in ciuda operatiei si zecilor de perechi de ochelari si dioptrii schimbate in bine?
Am vorbit si cu doctorul despre tema asta si mi-a spus ca trebuie sa mai vedem evoluti ochiului stang si daca se pune in calcul sa mai fac inca o operatie.
Am incredere foarte mare in doctorul pe care il am deoarece este printre cei mai buni doctori din Romania, daca nu din Europa, dar vreau sa citesc si parerile altor persoane calificate in acest domeniu sau care au avut aceeasi problema ca a mea si a reusit sa corecteze.
In mod cert veti avea nevoie de mai multe detalii deoarece am facut un rezumat la ceea ce s-a intamplat, deci daca ati citit, va rog, sa imi cereti detaliile de care aveti nevoie pentru a primi un raspuns cat mai concret si folositor, multumesc pentru timpul acordat, si o zi buna!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vrei o alta parere, consulta un alt medic, nu iti ofera nimeni pareri medicale serioase pe net, si mai ales nu pe TPU unde media de varsta e de 13 ani