| Dayiii96 a întrebat:

Buna ..in urma cu 2 luni la un control la ginecolog mi s-a descoperit un chist la ovarul drept, am primit tratament pe 3 luni cu microgynon acum am terminat a doua cutie (a 2 a luna) si nu inteleg de ce nu mi-a venit c.m. Luna trecuta mi-a venit la 2 zile dupa ce am luat ultima pastiluta, dar acum nu mi-a venit si luni am luat ultima pastila iar marti trebuie sa încep alta cutie deoarece in aceste 7 zile de pauza intre cuti ar fi trebuit sa îmi vina. Ce se intampla? Ar putea fi o sarcina? E normal sa îmi întârzie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU poate fi vorba de o sarcină dacă ai luat CORECT tabletele ( fără să uiţi vreuna )!

În general, menstruaţia apare în zilele 2-4 de pauză, dar este posibil să întârzie ( uneori poate apărea amenoree ).

Chiar dacă nu apare menstra până marţi, totuşi, se începe următoare cutie/folie FIX în a 8-a zi de pauză!

"Dacă nu aţi avut menstruaţie :
Dacă aţi utilizat toate drajeurile la timpul potrivit şi nu aţi vărsat şi nu aţi avut diaree severă sau nu aţi utilizat alte medicamente atunci este puţin probabil să fiţi gravidă.
Continuaţi să utilizaţi Microgynon în mod obişnuit.
Dacă nu aţi avut menstruaţie 2 luni consecutiv, puteţi fi gravidă. Spuneţi medicului dumneavoastră imediat. Nu începeţi următorul blister Microgynon până ce medicul dumneavoastră nu a verificat dacă sunteţi gravidă." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_4211_23.02.04.pdf?anmPage=1047&ID=20946

Neapărat, după terminarea celei de a 3-a folii, să mergi ( IAR ) la control ( la acelaşi ginecolog )!

Toate cele bune şi multă sănătate.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi tot la medic. Pe aici nu sunt chiar asa specialisti si nici macar medicii (cei adevarati) nu fac consultatii pe net.

| XxTerrorxX2 a răspuns:

Este adevărat ce zice omu', noi nu prea suntem medici

| Dayiii96 explică:

A fost doar o întârziere.multumesc tuturor si multa sănătate

| Yvonne1980 a răspuns:

Bună! Vând 30 de cutii Microgynon 21 drajeuri x 21, produse de Bayer, Germania, termen de garanție 2025-2026.
Preț 10 lei/cutia.