| by3nkwtssa a întrebat:

intrebare numai pentru fete daca se poate baieti nu va bagati! o prietena de-a mea foloseste vata cateodata in loc de absorbante si nu pricep de ce? nu cumva intra in organism? ea zice ca e simte bine si ca e buna.ma rog.deci ce parere aveti? chiar e buna?:S:S:Sfundawinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cum sa intre in organism? Inainte de a aparea pe piata in Romania absorbantele, femeile foloseau vata. Este mai putin iritanta decat absorbantele fiindca este de bumbac 100%, dar necesita conditii de igiena mai bune (adica se schimba mai des si este obligatoriu sa te speli la fiecare schmbare a tamponului).

| cornculapte a răspuns:

Nu are cum sa intre in organism. Vata este mai delicata decat absorbantul si probabil de aceea se simte mai bine cand foloseste vata. Si eu mai folosesc vata impreuna cu absorbantul cand am un flux menstrual foarte abundent. Asa sunt sigura ca nu ma trezesc cu surprize de nici un fel.

| Mihaela_4926 a răspuns:

Este foarte buna, dupa o nastere sau avort, doctorul iti recomanda vata, nu irita ca absorbantul.
Si nu intra in organism, din contra, absorbantul este un mod de protejare mult mai bun si nu se observa, dar vata este mult mai delicata, nu irita.

| ikram a răspuns:

Inainte sa existe absorbantele, toate femeile foloseau vata.

Nu i se intampla nimic. Poate nu are destui bani sa isi permita sa isi de fiecare data absorbante, sau fiind sfatuita de mama sa foloseste vata.

| Mariaa a răspuns:

Depindebig grin
am folosit si eu, dar mi se pare incomoda.
nu, nu intra in organism
stai linistita,, ea se simte bine, de ce nu incerci si tu?
dar iti spun ca este mai bine cu absorbante, de fapt depinde de fiecare fata in parte big grin

| PeAcE a răspuns:

Pai inainte nu existau absorbante si toate femeile foloseau vata, deci nu cred ca exista nici un pericol. Eu una am incercat, dar sa-ti spun sincera eu prefer absorbantele, acum depinde de fiecare. Poti incerca si apoi iti vei da seama.

kiss

| DeDii a răspuns:

Absorbantele absorb mai bine decat vata da poate asa a sfatuit'o mama ei

| Slip a răspuns:

Am murit de rass fetelor buna conversatielaughing)))))!