| NutellaFinetti a întrebat:

intrebare pentru feteeee.Deci:ieri mi-a venit ciclul si imi curge foarte foarte mult,am din alea de zi de la always, portocalii.Ar trebui sa il schimb odata pe ora.
Care sunt cele mai absobante si mai de durata.App.imi curg si cheaguri din cand in cand, cam cat va dura? E a a patra oara.
Deci:
1)care sunt cele mai rezistente tampoane?
2)dar cele mai de durata si mai mari?
3)cam cat ar putea sa dureze? fara linkuri, doar din experienta voastra
4)ce as putea sa pun deasupra sa nu ma patez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să ai mai multe sortimente, de la cele pentru flux abundent până la cele zilnice.
1. Alege pe cele de la Always, scrie pe ele "always maxi", te schimbi de la 2-4 ore, în funcție de flux. Dacă nu ești acasă, indicat este să folosești șervețele intime pentru igienizarea locală (acasă te poți spăla cu apă călduță și săpun lichid). Pe timpul nopții le folosești pe cele de noapte, tot pentru flux abundent (sunt în ambalaj albastru).
2. Cele menționate la 1. sunt cele mai mari, absorb repede dar tot trebuie să te schimbi.
3. Menstra poate debuta brusc cu un flux mare ca în 1-3 zile să scadă din intensitate și atunci vei folosi pe cele care au mențiunea "always ultra", apoi pe cele fresh, de zi.
4. Deasupra mai poți pune un strat de vată, dar cele groase sunt suficiente. Mare grijă la vestimentație, nu te îmbraci cu fuste/pantaloni deschiși la culoare ori strâmți, dacă te pătezi va fi imediat vizibil, și este extrem de neplăcut.
Bea ceai de crețișoară, reglează menstra și nu mai apar nici cheagurile de sânge.
Ai grijă de tine.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu am inteles, e a patra menstruatie din viata ta? Cheagurile sunt bucati de endometru care se elimina din cavitatea uterina( e normal).Cat despre volumul mare al sangelui, poate ar fi bine sa te duca mama ta la un ginecolog pentru o ecografie si niste sfaturi medicale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2 pe zi?
chiar si numai din motive de igiena trebuie mai multe.

| Weedier a răspuns:

Eu folosesc portocalii ..cum a zis si packsanjoo sa te uiti la nr de picaturi de pe ambalaj
mie imi dureaza cam 6 zile. daca a ta e a 4-a menstruatie s-ar putea sa-ti dureze mai mult...prima oara cand mi-a venit m-a tinut parca 10 zile...e normal
deasupra poti sa pui vata daca crezi ca absorbantul nu e de ajuns [funda]

| Cris06 a răspuns:

Pai cele portocalii de la always, ( dar au un nr de picaturi pe ambalaj sa te uiti ) iar despre asta... nu stiu e normal sa schimbi 2 cel mult pe zi, normal in prima zi este mai putin a doua si a treia mai mult si apoi din ce in ce mai putin poate dura intre 3-5 zile...

| MeridaOcean a răspuns:

Cheagurile sunt absolut normale, fiecare fata sau femeie a intalnit pe parcursul menstruatiei.
1...pai eu am incercat foarte multe tipuri(si mie imi curge foarte foarte mult cand imi vine) si cele care chiar rezista la o cantitate mare de sange, cred ca acestea sunt http://www.cumparacuclick.ro/......9buc-.jpg. odata eram la scoala, iar toaleta era in reparatii, si nu puteam intra..tocmai ce imi venise ciclul si imi curgea foarte mult.asa ca mi-am luat un absorbant din acela, am pus si putina vata de precautie, si, 6 ore mi-a curs aproape incontinuu si nu m-am patat deloc! a fost foarte bine pentru mine! :))
2.cel putin pentru mine, acelea care ti le-am aratat mai sus sunt cele mai bune, groase si rezistente.
3.mie imi dureaza intre 4 si 7 zile(neregulat, o zi curge mai mult, alteori mai putin)..se poate intampla sa iti vina si de 2 ori pe luna.(daca inca nu ti s-a reglat menstruatia, faza cu ciclul de 2 ori pe luna este normala, daca nu, trebuie sa te duci la ginecolog urgent).din cate stiu eu, in mod normal ciclul dureaza intre 3-7 zile.(dereglarile de la inceputul menstruatiei sunt normale).
4. daca iti curge foarte mult, ai putea adauga vata peste un tampon mai grosut si iti mai poti pune inca un chilot mai mulat deasupra(asta in cazuri extreme :)) ). sper ca te-am ajutat :*. mult succes.

| ApaMineralaAcidulata a răspuns:

Este normal sa curga atat de mult sange pentru ca esti la inceput si trebuie sa se regleze! Sincer pentru astfel de subiect ar trebui sa discui cu mama ta! Poti folosi always de noapte sau din aceleea roz. Bafta!

| ƒутzσaѕa a răspuns:

Always Ultra Night, sunt foarte bune pentru ce ai Tuwinking