| Cristi669 a întrebat:

La spital cand iti ia sange la ce boli se uita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

La internarea in spital ti se ia sange pentru analizele de rutina. Nu se uita initial la o anumita boala, ci per total, la tot organismul (se urmaresc in special functiile renale, hepatice, hematopoietice). In functie de care tip de parametru e modificat, medicul se orienteaza asupra unui diagnostic probabil si coreland cu ce spui tu in timpul consultatiei, el va cere analize suplimentare. Spre exemplu, daca te duci la spital cauzand oboseala si la analizele de rutina iese ca ai anemie, medicul nu te poate trata corect, pana nu va vedea si cauza ei, acest lucru facandu-se pe baza unor analize suplimentare. La fel si in cazul infectiilor, bolilor de ficat, de rinichi, etc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai depinde ce analize ai nevoie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La spital iti ia sange pentru analiza.In functie de ce smptome ai, ei analizeaza componenta sangelui si isi dau seama ce organ e afectat, ce organ nu finctioneaza bine.Mai potiface asa zisa comanda de analize la ficat sau viteza sangelui.Deci daca iti ia sange nu se uita la vreo boala ci analizeaza sangele, componenta lui si ca atare ce organ este afectat. Organul afectat este bolnav.