| Huke a întrebat:

Buna la toata lumea. Am 13 ani si sufar de acnee. de vreo 3 ani.A inceput sa-mi iasa pin clasa a 4 cite unu si asa mai departe pina in a 7 am pe aproape toata fata. Am fost la medici si am facut diferite tratamente si nu mo ajuta. Daca cineva poate sama ajute?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună,

Cunosc multe persoane cu problema ta. Unele tratamente nu sunt bune de nimic, însă nu trebuie să renunți. Mai caută medici, există o soluție pentru orice. Sau, boala va trece de la sine, după o anumită vârstă.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Du-te la un salon să-ți stoarcă cosurile de pe fată.
Dacă e vorba de bani, nu-ți ia mult, în jur de 50 de lei.

Răspuns utilizator avertizat
| Madelinee a răspuns:

Și eu am avut o acnee oribilă pe spate și pe față, dar m-am dat cu o cremă (exoderil ) timp de 3 luni. acum am destul de puține. Sper că te-am ajutat. (Crema costă cam 40 lei ) Și pe lună cam 2 tuburi ți-ar trebui :-s

| iReallyLoveNutella a răspuns:

Majoritatea persoanelor au cosuri datorita secretiei foarte mare de sebum.De multe ori,aceasta secretie iese din par si se duce pe fata, asa ca inainte de a incepe orice tratament, trebuie sa ai grija sa nu ai parul pe fata(daca ai breton, iti sugerez sa il prinzi macar atunci cand esti acasa).Pe mine m-au ajutat lotiunile tonice, care usuca cosurile.Un exemplu de lotiune tonica pe care am folosit-o eu este "LARA".M-a ajutat foarte mult si in 10 zile mi s-a curatat fata complet.Bafta!