| Koko4826 a întrebat:

Buna la toata lumea as dori sa va spun "problema" mea si as dori mai multe raspunsuri ca sa fiu mai lamurita si informata si dau si premiul de pe acest site :funda.
Deci cand merg la toaleta (treaba mare) -merg regulat zilnic sau o data la doua zile,rar mi se intampla sa fiu "constipata":am pus in ghilimele deoarece practic imi vine sa fac dar nu pot pentru ca este prea gros si se formeaza niste dopuri singura rezolvare fiind supozitorul cu glicerina, cu el se rezolva treaba dar fara el iese sange si tot nu fac.Mentionez ca am 19 ani aproape 20 daca e relevanta varsta.
nelamurirea mea este cum as putea sa fac normal ( pentru ca fac gros odata la luna cam asa in rest e normal nu am problema asta mereu), si care ar fi cauza si cum as putea remedia, ps nu am hemoroizi
Multumesc anticipat pentru toata atentia acordata si raspunsuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Bea suficiente lichide si mananca in fiecare zi macar fructe si legume crude (macar 2-3 mere sau echivalentul lor in alte fructe si o raosie, un castravete si un ardei, sau echivalentul lor in alte legume). Probabil ai aceasta problema cand nu mananci suficiente legume