| Floarteablbastra a întrebat:

Buna la toti din comunitatea TPU.
Aseara in timp ce faceam dragoste cu iubitul meu la un moment dat am inceput sa singerez, ceea ce niciodata nu mi sa mai intimplat, dupa singerare nu am mai continuat, singerarea nu a durat mult, cam vreo 10-15 min. Dureri nu am avut si nici azi nimic nu ma doare. Ce poate fi si ce sa fac in continuare?
Mentionez ca am 19 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil este o rana pe col. Cun ranile pe col pot evolua spre cancer daca nu sunt tratate la timp, e important sa te vada cat mai repede ginecologul (in maxim 48 de ore de la sangerare pentru a gasi urmele de sagerare si a examina leziunea respectiva si chiar a o biopsia daca este nevoie). e bine sa te vada medicul tau, cel la care mergi constant, care are date privind aspectul colului tau de la ultima consultatie.
Este posibil sa fie si o infectie vaginala, care e mai putin periculoasa, caz in care vei primi un tratament simplu de 10-20 de zile.
Dar dat fiind ca probabilitatea este sa fie ceva mai serios, trebuie sa mergi urgent la medic.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost dereglări/scurgeri anormale ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început recent viaţa sexuală, dacă ai făcut sex neprotejat, etc.

Deoarece NU eşti în primul an de ciclu menstrual şi ( bănuiesc că ) nu erai virgină, atunci NU sunt normale astfel de sângerări.

În cazul acesta sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei; menstra poate veni şi mai devreme ( uneori )
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......e-anormale
* sângerare de nidaţie ( la implantarea ovulului fecundat, în peretele uterului ), în caz de sarcină - vezi linkul http://www.copilul.ro/......a8154.html

Cel mai indicat este un control la medicul ginecolog şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge SINGURĂ - TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar/universitar ) + Cardul de sănătate + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Vezi alte detalii referitoare la secreţiile vaginale ANORMALE la linkul :
http://www.sitemedical.md/......l%C4%83cut

Toate cele bune.

| Belarisa a răspuns:

E prima data cand faci dragoste?