| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
La un control de rutină s-a descoperit că am splina mărita.(de la 125mm la 138mm).
Se poate trata? Aștept rezultatele la analizele de sânge si dupa mi-a zis doctorul sa vedem ce si cum.
Ofer fuuunda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Adica n-ai intrebat la medic dar intrebi aici unde nu sunt medici?

| Floridori a răspuns:

Tratamentul difera in functie de ceea ce a cauzat marirea splinei, iar cauzele pot fi multiple, probabil cateva zeci.

Faptul ca splina este marita, este raspunsul organismului la alta problema de sanatate, deci este mai mult un simptom al unei alte afectiuni, iar tratamentul se va concentra pe tratarea problemei principale ce a cauzat aceste modificari.
De exemplu, sa spunem ca splina ta este marita din cauza unei infectii bacteriene.Tratamentul va viza eliminarea infectiei prin tratament cu antibiotice.
In plus, ti se poate recomanda un regim alimentar usor.

In cazul in care nu este depistata cauza, iar splina nu depaseste 400g (in conditii normale are 100-250g), atunci doar se monitorizeaza evolutia.
In cazul in care depaseste 400g-500g, iar cauza nu este in continuare depistata, atunci se va lua in calcul metoda chirurgicala.Metoda chirurgicala mai este luata in calcul si atunci cand se cunoaste cauza, dar tratamentul nu da roade, ori splina este atat de marita incat pune viata pacientului in pericol.

In orice caz, acum totul depinde de rezultatul analizelor si daca se vor depista cauzele principale ale aceste afectiuni, astfel incat sa se trateze factorul ce a cauzat marirea splinei.

Numai bine!