|

Bună... M-AM FRIPT sad. Nu aţi vrea să ştiţi cum e să ţii degetul câteva secunde la vreo 85 de grade. M-am fript la mâna stângă, la două degete. Şi mă cam "încălzesc" degetele dacă nu le pun pe ceva rece. Ce aş putea face?

6 Raportează Evaluează
Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| a răspuns:

Eu stiu ca in situatii din astea se foloseste albusul de ou...dar imediat dupa ce s-a intamplat"evenimetu" incearca

:*

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Daca e mai grav medic...eu cand mai patesc pun putina sare si ceapa laughing invatatura de la bunica

| a răspuns:

Si mama mea s-a ars la gat cu un aparat din acela pentru ondulat parul si ea a folosit miere si a dat rezultate.

| a răspuns:

Cred ca exista la farmacie un spray pentru "degete fripte" laughing.

| explică:

Este la farmacie bioxiteracor spray pentru arsuri

| a răspuns:

Si eu ma frig uneori si folosesc albus de ou imediat dupa ce ma frig si dupa aceea un unguent Fluocinolon ca sa se vindece, nu e bine sa-l pui in apa rece. pentru emeliorarea durerii e bine sa folosesti ulei de masline rece sau chiar si ulei de floarea soarelui si miere.